Proč nemusí být krize nutně negativní a další úvahy pro rok 2019

11. 3. 2019|  Ze života Talenticy

Obrázek k článku

Často teď slýchám otázku, zdali a kdy bude další krize. V blahobytu si žijeme už dost dlouho, tak je to určitě jen otázka času. O zpomalení ekonomiky se už více či méně mluví, ale našlapuje se kolem tohoto tématu jen velmi opatrně. Máme tu stále ještě začátek roku 2019, a tak jsem si řekla, že se zamyslím nahlas nad tím, jak to vidím já nejen pro tento rok a co bych si pro nás všechny a speciálně pro Českou republiku přála.


Recese

Křišťálovou kouli nemám, takže to, zdali nastane výraznější zpomalení ekonomiky nebo dokonce vyloženě ekonomická recese, bohužel nevím. Mám ale celkem jasnou představu o tom, co pozitivního by nejen trhu práce případná krize přinesla.

Aktuálně český trh práce postrádá řadu schopných lidí v různých odvětvích. Co je ale také neméně důležité je, že nám obecně často chybí loajalita, trpělivost a elementární pracovní nasazení. Říká se, že trh práce je přehřátý, ale já mám někdy dojem, že to jsme my, kdo jsme „lehce mimo“. Lidé často pálí mosty, neohlíží se napravo ani nalevo, opustí svou práci z naprosto malicherného důvodu a nepracují na sobě. Často chceme vše hned teď a nejsme tomu ochotni nic obětovat.

Neuvědomujeme si ale, že skutečný úspěch přichází ruku v ruce s vysokým pracovním nasazením a trpělivostí. Je potřeba se učit a dívat se na věci s větší pokorou. Protože ona ta krize samozřejmě přijde a řada lidí se rázem ocitne v kolonce „nezaměstnatelní“. A budou to přesně ti, co budou mít v CV co rok to jinou práci. Minulá krize je už celkem dlouho pryč, ale stále si vzpomínám na ta nešťastná CV a hlavně lidi za nimi, kteří měli sice jakoby „na oko“ mnoho zkušeností, ale chyběla jim elementární stabilita a loajalita, a to žádný zaměstnavatel, zvlášť pak v těžších časech, nechce.

Další pozitivní efekt potenciální recese bude to, že si lidé opět začnou vážit toho, že vůbec nějakou práci mají a že jim za ní přijde mzda. Stabilní výkon a výsledky firem se daleko lépe staví, když máte okolo sebe lidi, na které se můžete spolehnout a obě strany pak vědí, co od sebe navzájem čekat. Jakmile je větší nestabilita a vysoká míra neloajality mezi lidmi, pak se to vždy musí nutně odrazit i na výsledcích dané firmy a potažmo pak v širším měřítku i na celé ekonomice. Jak je vidět často si ekonomické krize, ale i ty osobní zkrátka způsobujeme sami.

A co dalšího očekávám, že by mohlo v blízké budoucnosti přijít kromě krize?


Cizinci v ČR

V souvislosti s pracovním trhem by vláda už mohla trochu „zamakat“ a zjednodušit českým firmám zaměstnávání cizinců i ze zemí mimo EU. Zároveň by Češi k tématu cizinců mohli začít přistupovat více kosmopolitně a s otevřenou myslí. Nikdo k nám moc nechce a hlavně ne ve velkém a i kdyby ano, tak by nám více rozmanitosti rozhodně prospělo.


Sociální sítě

Také bych si přála a věřím, že to brzy přijde, aby lidé zvedli oči od svých chytrých telefonů a byli „chytřejší“. Nežijeme zatím ještě ve virtuální realitě, i když ta doba nás nejspíš také nemine. Žijeme ve světě a mezi lidmi, tak by stálo za to si na to občas vzpomenout a odpojit se od všech sociálních i nesociálních sítí a jen prostě vyrazit ven a normálně žít.


Roboti

Ani umělá inteligence ani roboti nám práci nevezmou, pouze ji ulehčí. Naopak vzniknou nové profese, které si dnes ještě představit ani neumíme.


Pozitivní myšlení

A úsměv! To je něco, co nám Středoevropanům a obzvlášť Čechům stále schází. V porovnání s velkou částí světa se máme opravdu skvěle a není tedy důvod se na ten náš svět mračit. Mohlo by toho úsměvu a celkově dobré nálady být nejen tento rok více, co říkáte?

Závěrem bych tedy ČR pro rok 2019 přála drobnou krizi pro znovunalezení loajality zaměstnanců, více cizinců a robotů a méně sítí a virtuálního prostoru. A hlavně tu pozitivitu a úsměv!

Takže úsměv a jedeme dál…

Krásný den,
Darina

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím