TOP benefity pro rok 2018: Techniky v Česku nejvíce motivuje flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací kurzy

22. 2. 2018|  Ze světa HR, Ze světa techniky

Obrázek k článku

Flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací kurzy. To jsou pro tuzemské techniky tři nejdůležitější benefity, které jim v současnosti může zaměstnavatel nabídnout. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu mezi více než jedenácti stovkami technických zaměstnanců, který realizovala personální agentura Talentica.cz specializující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

Do průzkumu, který se uskutečnil ke konci roku roku 2017, se zapojilo celkem 1 165 techniků z České republiky. Z celkového počtu zapojených technických pracovníků se jednalo o 25 % manažerů, 36 % seniorů s více než čtyřmi roky praxe, 24 % specialistů s tříletou praxí a 15 % juniorů s méně než dvěma roky praxe. Více než čtvrtina respondentů působí v oborech automotive, 22 % ve strojírenství, 10 % dotazovaných pak v oboru elektroniky a elektrotechniky.

TOP benefity pro rok 2018

Z unikátního průzkumu společnosti Talentica s.r.o. vyplývá, že pro většinu techniků (77 %) je v současné době stále nejdůležitějším benefitem flexibilní pracovní doba, pro 68 % lidí dovolená navíc, 66 % techniků ocení vzdělávací kurzy, oborová školení či konference. Pro 58 % technických pracovníků je zároveň důležitá možnost home office a pro 55 % finanční bonusy a sick days. Mezi další preferované benefity patří jazykové kurzy, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, volný čas či dojíždění. Technici ocení i možnost čerpání neplaceného volna, dobrou jídelnu s kvalitním jídlem, kratší pracovní dobu (ve smyslu vyhrazení určitého času na vzdělávání – př. 32 hodin/týden práce + 8 hodin/týden vzdělávání), firemní akce či podporu rodin s dětmi. Technici naopak nepreferují půjčky zaměstnancům či příspěvek na bydlení a relokaci.

Podíváme-li se na preference benefitů dle seniority respondentů, zjistíme, že junioři, specialisté, senioři i manažeři shodně preferují flexibilní pracovní dobu. Na druhém místě se objevila u specialistů, seniorů a manažerů dovolená navíc, zatímco junioři dávají před volnem přednost vzdělávacím kurzům, které jsou u specialistů a seniorů až na třetí pozici. Manažeři, jako jediní, mají mezi top 3 benefity firemní automobil.

Viditelné rozdíly v preferencích nepozorujeme ani napříč pohlavími. Do průzkumu se zapojilo celkem 989 mužů a 176 žen. Obě kategorie se shodně vyjádřily pro flexibilní pracovní dobu, dovolenou navíc a vzdělávací kurzy. Zajímavé je, že u žen se na druhém místě objevila také možnost práce z domova (home office), zatímco u mužů je tento benefit v pořadí až pátý za finančními bonusy.

Klíčový faktor při změně zaměstnaní: peníze

Průzkum se zabýval rovněž tím, které faktory jsou pro technické zaměstnance rozhodující při změně zaměstnání. Pro 78 % techniků jsou nejdůležitější mzdové podmínky a benefity finančního charakteru, pro 62 % techniků je rozhodující náplň práce, 51 % techniků by ke změně zaměstnání motivovala vzdálenost od bydliště. Pro polovinu technických pracovníků jsou rovněž důležité benefity nefinančního charakteru, pro 34 % pak atraktivnější zaměstnavatel.

Jaké benefity jsou pro Vás klíčové? Ovlivní zaměstnanecké výhody Vaše rozhodování při změně zaměstnání nebo jsou pro Vás klíčové jiné faktory (mzdové podmínky, náplň práce, vzdálenost od bydliště a další)?

Kompletní výsledky průzkumu najdete ZDE

 

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím