Spolupráce s dětským domovem. Začínáme!

24. 2. 2017|  Ze života Talenticy

Obrázek k článku

Pokud nás sledujete na sociálních sítích, možná jste si všimli, že stále hledáme nové cesty, jak pomáhat i mimo náš obor. Vánoční dárky řešíme už několikátým rokem formou certifikátů od organizace Člověk v tísni a letos jsme poprvé uspořádali vánoční brunch, jehož výdělek putoval do psího útulku. Což byla mimochodem bezva týmová akce, kterou můžete jednoduše uspořádat i ve vaší firmě. Přesto jsme už nějakou dobu hledali možnost, jak nejlépe propojit naše zkušenosti z recruitmentu s dlouhodobou pomocí. Myšlenka zužitkovat znalosti z oblasti personalistiky a zároveň zkusit něco nového nakonec vyústila do nápadu oslovit dětský domov v Dolních Počernicích a nabídnout mu spolupráci.

Historie dětského domova sahá až do roku 1923, kdy prostory zámku sloužily jako vychovatelna pro dívky. V současnosti dětský domov zahrnuje vícero bytových jednotek a funguje jako rodinný typ dětského domova. Kapacitně dokáže pokrýt ubytování až pro 65 dětí. Kromě snahy vrátit je zpátky do rodin si klade za cíl pomoci jim zažít příjemnější dětství a připravit je co nejlépe do samostatného života.

Začínáme!

Nápad se k naší velké radosti setkal s pozitivním ohlasem a koncept přednášek spolu s navazujícími individuálními schůzkami začal nabírat rozměr a jasnou podobu. Po přípravách základních osnov a prezentací proběhlo i první setkání s dětmi. Radost a očekávání z nové zkušenosti se prolínaly s nervozitou. V naši největší zasedačce jsme usadili devět dětí ve složení sedmá, osmá a devátá třída základní školy, a jako doprovod dva vychovatele.

Collage_Fotor_Fotor1_Fotor 3

Hned na úvod nás děti přesvědčily, že nejsou žádná „béčka“, a že se pravděpodobně dost zapotíme, když jim budeme chtít přednést něco nového. Při brainstormingu k otázce: „Co všechno si představíš pod pojmem práce?“ vyjmenovaly všechno, s čím jsme počítali. A ještě mnohem víc.

Kromě připravených témat týkajících se výběru školy, povolání a informací spojených s oběma procesy, jsme se nechali prostor na dotazy. Témata a zájmy byly různorodé. Dozvěděli jsme se, jaká jsou jejich vysněná povolání – řidič metra a tramvaje nebo třeba cukrářka se specializací na bezlepkové pečivo. A hádejte, co by řidič tramvaje ve svém volném čase dělal nejradši? Fotil vozy městské hromadné dopravy. Takovou odpověď jste zřejmě netipovali, že? Děti nás překvapily i tím, že si chtěly popovídat i o aktuální politické situaci v Americe.

Collage_Fotor_Fotor1_Fotor 2

Po počáteční nervozitě, která odezněla v prvních minutách, vše probíhalo v uvolněné atmosféře. Věříme, že děti měly z návštěvy u nás stejně dobrý pocit jako my, a v neposlední řadě si také odnesly užitečné informace. Naše aktivity však tímto nekončí. Čeká nás další setkání s druhou skupinkou mladých lidí, na které navážeme individuálními schůzkami. Chceme se věnovat intenzivnější přípravě jednotlivců na školu, práci a samostatný život. A jak to všechno nakonec dopadne? To je překvapení pro nás všechny, ale slibujeme, že vám dáme průběžně vědět. Tak nám držte palce!

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím