Sedávej studente v koutě…

17. 5. 2016|  Rady a tipy pro uchazeče

Obrázek k článku

…a zůstaneš tam

Majálesy za námi, zkouškové v plném proudu. A někde mezi usínáním nad skripty a stopadesátým hrnkem kafe se vyloupne otázka “A co potom?” Poslední prázdniny nebo přímo promoce na dohled, zato představa o budoucnosti stále visí kdesi v mlze. Každý rok touhle dobou se pracovní portály hemží absolventskými životopisy. A kdo vyhraje boj o nejlepší místa?

Štěstí přeje připraveným… Jasně, to už jste slyšeli tisíckrát. Ale teď zapomeňme na šprtání a honbu za červeným diplomem. Jen tak mezi námi – klobouk dolů před všemi, kdo na něj dosáhnou, ale v technických oborech se o váš studijní průměr budou firmy zajímat asi stejně, jako o maturitní vysvědčení, tedy skoro vůbec. Kdo chce uspět i mimo zdi alma mater, měl by vědět, co potenciálního zaměstnavatele zaujme víc než známky v indexu.

Jsi “pilňouš” nebo “akčňák”?

Denně potkávám absolventy různých technických oborů. Už po prostudování životopisu obvykle tuším, s kým mám tu čest. Studenty a čerstvé absolventy si tak trochu škatulkuju – z mého prvotního posouzení vycházejí buď s nálepkou pilný nebo s odznakem akční. Pilný student proplouval studiem bez sebemenšího zaváhání – účastnil se všech přednášek, otázky ke zkouškám si sám vypracoval, cílil na lepší než dobrý průměr, pro diplomovou práci si vybral akademické téma a pojal ji čistě vědecky. Great job, ale úroveň spojení studia s praxí se bohužel limitně blíží nule.

Akčňáci ve mně během pohovoru budí vlnu obdivu. Kromě toho, že zvládají studium, se ještě věnují nějakému zajímavému projektu, absolvují stáže, vyjíždění do zahraničí nebo při studiu rovnou pracují v oboru. Diplomku zpracovávají pro konkrétní společnost, řeší výzkum, který má praktické využití, vymýšlejí nové postupy pro studentský projekt a účastní se mezinárodních soutěží. Asi nikdy nepřestanu žasnout nad tím, že 24letý kluk dokáže navrhnout a vyrobit kochleární implantát nebo vymodelovat převodovku pro studentskou formuli. Prostě klobouk dolů!

A co teprve jazyky! Jak známo, české technické univerzity se s angličtinou a němčinou moc nepářou. Těch pár hodin v rámci povinného kurzu většinou nestačí ani na komunikativní úroveň. Pilní studenti drtí slovíčka a snaží se zorientovat v cizojazyčných zdrojích, které potřebují k závěrečné práci. Ti akční odjíždějí na Erasmus, pracují na projektech se zahraničními spolužáky a když na to přijde, nebojí se výsledky týmové práce prezentovat na mezinárodní soutěži.

Asi nemusím zmiňovat, která skupina to má při hledání zajímavé práce jednodušší. Doba zkrátka přeje dynamickým, aktivním a tvořivým lidem. Být akčňákem je mimo jiné skvělý způsob, jak vybočit z absolventského davu. Dovedete si představit něco lepšího, než si po státnicích vybírat z několika nadupaných pracovních nabídek od TOP zaměstnavatelů?

Jak na to? DIY!

Ano, do-it-yourself. Představte si to jako divokou kartu, kterou za aktivitu během studia můžete dostat. Pilní studenti po státnicích stojí na začátku a čeká je tuhý kvalifikační boj – je jich hodně, mají podobné startovní podmínky a své nadání musí zaměstnavatelům nejprve prokázat. Akční studenti mají velký náskok před davem – mluví za ně projekty, prakticky pojatá diplomka nebo dokonce reference zaměstnavatelů. Bez větší námahy se tak dostávají přímo do finálového boje o ta nej místa – a firmy se předhánějí, aby si takový akčňák vybral zrovna jejich nabídku.

Pokud tedy máte ještě pár semestrů studia před sebou, zkuste je po praktické stránce “neproflákat”. Každá fakulta nabízí spoustu možností – soutěže, vývojové projekty, spolupráci se soukromým sektorem. Stejně pestrou nabídku pro vás mají firmy samotné – stáže, trainee programy, témata diplomových prací. Můžete si vybírat. Stačí sebrat odvahu a jít do toho. Získáte nadhled a praxi, kterou vám jen škola nezprostředkuje. Zlepšíte jazykové znalosti a v neposlední řadě se naučíte pracovat v týmu a obhajovat své názory. A to všechno budete, vedle vašeho technického génia, potřebovat.

A jestli už se za vámi coby čerstvým absolventem zabouchly dveře univerzity a stát se akčňákem jaksi už nestihnete, rozhodně nezoufejte. Umíte anglicky nebo německy a máte v kapse technický diplom? Pak to zkuste s trainee programem – pozor, neplést trainee a neplacenou stáž! Jako trainee uzavíráte klasickou pracovní smlouvu, dostáváte mzdu a postupně si osvojujete procesy ve firmě, abyste se po ukončení programu mohli stát specialisty nebo junior manažery. S přihláškou neotálejte, trainee programy jsou většinou určené pro absolventy do jednoho roku od promoce.

Co je lákavá nabídka?

A co si vlastně představit pod tou super nabídkou, o které pořád mluvím? Na to si radši sedněte. I já sama občas nevěřícně kroutím hlavou, jak si firmy hýčkají perspektivní nováčky. Vychutnejte si alespoň zlomek výhod (vydaly by totiž na celý článek): Nadstandardní nástupní mzda + 13. a 14. plat, zajištěné bydlení ve vybaveném bytě nebo tučný příspěvek na dojíždění, až 6 týdnů dovolené, flexibilní pracovní doba, finanční bonusy, jazykové kurzy v pracovní době, bohatý systém cafeterie, vzdělávání – rozšiřování hard&soft skills a mnoho dalšího. K tomu si přičtěte účast na vývojových projektech a slibně rozjetou kariéru. Co víc si přát?

Zajímá vás, které firmy na českém trhu jsou opravdu NEJ? Dejte mi vědět, ráda vám to prozradím 🙂

Blanka Mrázková (blanka.mrazkova@talentica.cz)

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím