Prokrastinace

2. 5. 2014|  Rady a tipy pro uchazeče

Obrázek k článku

Prokrastinace je prokletí moderního světa. Domnívám se, že se mohu považovat za odborníka na prokrastinaci nebo chcete-li prokrastinačního konzultanta. Vzhledem k tomu, že termín odevzdání tohoto příspěvku na blog byl před dvěma dny a prodloužený termín je za dvě hodiny, můžete mi věřit, že se v technikách prokrastinace skutečně dobře vyznám.

Myslím, že se všichni můžeme shodnout, že prokrastinace je velmi špatná vlastnost, která v konečném důsledku škodí převážně nám samotným. Například já jsem se dnes mohla v klidu věnovat své práci, místo abych se snažila narychlo sepsat smyslupný článek. Lepší důkaz škodlivosti prokrastinace asi už nenajdete.

Karty_prokrastinace_dovnitr obrazekA v jakých ohledech může odkládání povinností škodit třeba při hledání práce? Možností je znepokojivě mnoho. Například hned při samotném hledání vhodného inzerátu se může stát, že raději půjdete ven nebo zkusíte třikrát v řadě vyhrát Solitaire. To ale potom může vést k tomu, že kvůli naprosto zbytečnému zahálení promeškáte inzerát na pozici vašich snů. Ono tomu je s pozicemi snů totiž takto: o zaměstnání hlídače veřejných toalet na nádraží sní málokdo. O odbornou práci s vysokým platem, zajímavou náplní, sympatickým šéfem a vyhlídkou na povýšení sní překvapivě hodně lidí. A určitě se pak také na takový inzerát spousta lidí přihlásí! A co si budeme povídat – samozřejmě jsme všichni unikátní jedinci skoro jako sněhové vločky (akorát s větší výdrží co se tepla týče), jenomže málokdy mají ve firmě tak specifické požadavky, že se na ně hodíte právě a jenom vy. Co se tedy potom stane? Pozice, o kterou jste tolik stáli, může být uzavřená dávno poté, co vám na monitoru doskákají kartičky. A to potom může být opravdu k vzteku.

Jak tedy s prokrastinací při hledání práce bojovat? Zkuste se pohovoru a vůbec celého procesu hledání přestat bát. Pokud vám nevyjde jedna pozice, může vyjít další. Je potřeba to pořád zkoušet, vyžádat si zpětné vazby, zkusit se zlepšit třeba v cizích jazycích a hledat, hledat, hledat. Motivací vám může být třeba to, že někde mezi těmi tisíci inzeráty může být pozice právě pro vás. A pokud vás takový nemístný optimismus rozčiluje, zkusíme to jinak: představte si, že na vaši vysněnou pozici „Konstruktér ve skvělém kolektivu s vyhlídkou na povýšení na Ředitele zeměkoule“ přijmou místo vás třeba Vaška z vedlejší třídy, kterému musela paní učitelka při matematice několik hodin vysvětlovat, jak vůbec používat pravítko. Umíte si určitě dobře představit, co by nastalo, kdyby se Vašek stal ředitelem zeměkoule…

V dalším příspěvku o prokrastinaci (pokud se tedy dostanu k tomu ho sepsat – ráda bych Solitaire vyhrála pětkrát po sobě) si ukážeme, jak odkládáním povinností lze přivádět konzultanty k šílenství.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím