Příprava do života, aneb Jak pokračuje spolupráce s dětským domovem?

3. 4. 2017|  Ze života Talenticy

Obrázek k článku

Už jsou to tři měsíce, co jsme zahájili spolupráci s dětským domovem v Dolních Počernicích. O prvním setkání, které proběhlo na konci ledna, jsme psali v předchozím blogu. A jelikož jsme se posunuli zase o kus dál, chtěli bychom se s vámi podělit o dojmy z dalších schůzek.

Druhá návštěva nás čekala hned v únoru. Tentokrát šlo už o kluky a holky ve věku 17-19 let, kteří měli zájem o rady, jak uspět na trhu práce. Na úvodním setkání jsme se dozvěděli, jaké školy navštěvují a čemu by se rádi do budoucna věnovali. V dětském domově se klade velký důraz na to, aby si děti pěstovaly pracovní návyky. Všichni tak už měli zkušenost s brigádami, které byly dalším z témat našeho setkání. Kromě toho jsme si také povídali o tom, jaké informace by (ne)měl obsahovat životopis a k čemu slouží motivační dopis.

Po tomto úvodním setkání jsme začali úzce spolupracovat se dvěma slečnami a dvěma kluky. Každý z nich má svého Talenťáka, se kterým se zhruba jednou za tři týdny setkává u nás v Talentice a konzultuje s ním záležitosti spojené s hledáním práce či brigády. Jejich zájmy se hodně liší, do projektu se zapojila budoucí maskérka, zahradník, kterého by zajímala i práce číšníka, podnikatelka i zedník. Zatím máme za sebou vytvoření životopisu, psaní motivačního dopisu a vyhledávání pracovních příležitostí na pracovních portálech. V příštích setkáních nás čeká ještě příprava na samotné pohovory.

Na dětech je vidět, že mají o rady zájem, ptaly se například na to, jak by mohly profesně propojit svůj studijní obor s tím, co rádi dělají ve volném čase. Stojí přitom nohama pevně na zemi a uvědomují si, že pro vysněné povolání potřebují nejprve nabrat potřebné zkušenosti. Nebrání se proto ani neplaceným stážím. Vždy se snažíme o přátelský přístup a o to, aby v nás děti měly důvěru. Často se tak během řešení motivačního dopisu dozvíme také spoustu veselých příhod z jejich života. Třeba, že není jednoduché bydlet na pokoji s kamarádem, který se všemožnými způsoby vyhýbá uklízení nebo dělat několikrát do měsíce ostatním k večeři palačinky, které mají nejradši.

Cílem celého projektu je jednak dětem pomoci uspět na pracovním trhu, jednak je i přiučit zodpovědnosti. A už teď pozorujeme, že jsme děti leccos naučili – třeba, že při zpoždění je fajn napsat zprávu nebo, že není dobrý nápad chodit na schůzku s kamarádem. 🙂 Doufáme, že i nadále půjde vše hladce a hlavně, že budou tato setkání pro děti skutečným přínosem do života. Držte nám palce!

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím