Výsledky průzkumu: Preference technicky zaměřených uchazečů při změně práce

7. 2. 2018|  Ze světa HR, Ze světa techniky

Obrázek k článku

V roce 2017 provedla personální agentura Talentica s.r.o. v rámci České republiky rozsáhlý kvantitativní průzkum, který měl za cíl zjistit, jaké jsou preference technicky zaměřených uchazečů při změně práce.

Kompletní dotazník najdete k náhledu ZDE.

Do průzkumu se zapojilo celkem 1165 techniků. Z toho 25 % manažerů, 36 % seniorů s více než 4 roky praxe, 24 % specialistů (2-4 roky praxe) a 15 % juniorů s méně než 2 roky praxe. Nejvíce zastoupeny byly regiony Praha, Jihomoravský kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj a Moravskoslezský kraj.

Nejvyšší procento respondentů v současnosti působí v Automobilovém průmyslu, Strojírenství, Elektronice a Elektrotechnice, Obchodu, Energetice, Chemii a Farmacii či v Medicínském průmyslu. Z oddělení pak převládal Vývoj a konstrukce, IT & Telco, Technologie, Nákup a logistika a Projektový management.

Nedostatek techniků? Mýtus!

Z průzkumu vyplynulo, že téměř 90 % techniků je otevřeno zajímavým pracovním nabídkám či dokonce aktivně hledá nové zaměstnání. Pouze 12 % respondentů by v současnosti nezvážilo změnu práce. Je tedy více než patrné, že technici jsou otevřeni pracovním příležitostem. Důležité je umět je oslovit se zajímavou pracovní nabídkou, která by odpovídala jejich preferencím a požadavkům.

graf: Uvažujete v současnosti o změně práce?

Klíčovou roli v tomto případě hrají mzdové podmínky a benefity finančního charakteru, zajímavější náplň práce, vzdálenost od bydliště a benefity nefinančního charakteru. Účastníci průzkumu také často zmiňovali atraktivnějšího zaměstnavatele, možnost kariérního růstu, využití nabytých vědomostí v praxi, možnost zvyšování kvalifikace a v neposlední řadě i firemní kulturu, kolegy a nadřízené. Technici ocení také nové výzvy a projekty.

graf: Jaké jsou pro Vás hlavní rozhodovací faktory při změně zaměstnání

Jaké benefity technici ocení?

Přesuneme-li se k benefitům, které jsou při změně práce klíčové pro více než 50 % techniků, zjistíme, že nejpopulárnějším benefitem, který uvedlo téměř 80 % dotázaných, je flexibilní pracovní doba. Jedná se o možnost vlastní organizace času v práci a volnočasových aktivit. Téměř 70 % techniků ocení dovolenou navíc, vzdělávací kurzy, oborová školení či konference související s osobním rozvojem a kariérním růstem. 58 % respondentů potěší možnost práce z domova (home office) a 55 % techniků ocení finanční bonusy. Oblíbenými benefity souvisejícími s profesním rozvojem jsou také jazykové kurzy. Mezi zajímavé odpovědi patřily možnost čerpání neplaceného volna, dobrá kantýna s kvalitním jídlem, firemní akce a podpora rodin s dětmi. Více o TOP benefitech v roce 2017 se dočtete ZDE.

Mzda až na prvním místě

Současná hrubá mzda většiny respondentů (43 %) se pohybuje v rozmezí 20 000 – 39 999 Kč33 % techniků uvedlo mzdu 40 000 – 59 999 Kč a 12 % dotázaných dosáhlo na mzdu mezi 60 000 – 79 999 Kč. Pouze 5 % a méně dotázaných se pohybuje v rozmezí 0 – 19 999 Kč, 80 000 – 99 999 Kč a nad hranicí 100 000 Kč.

graf: Jaká je Vaše hrubá měsíční mzda

Výše jsme již nastínili, že klíčovým rozhodovacím faktorem při změně zaměstnání jsou mzdové podmínky. 34 % techniků v této souvislosti uvedlo, že je pro ně navýšení mzdy klíčovou podmínkou při změně práce. Pro 60 % respondentů je navýšení mzdy důležité, ale není nevyhnutelnou podmínkou. A pouze pro 6 % dotázaných není navýšení mzdy důležité.

Kdy je čas na zvýšení mzdy?

55 % techniků očekává navýšení mzdy v závislosti na dobrých pracovních výsledcích50 % předpokládá nárůst mzdy každý rok32 % respondentů spojuje navýšení mzdy se změnou pracovní náplně a 17 % požaduje navýšení po dvou letech práce na konkrétní pracovní pozici. Zaznělo i navýšení mzdy v rámci valorizace a každoroční zohlednění inflace.

50 % techniků pak požaduje navýšení minimálně o 10 %, 25 % dotázaných dokonce o 20 % a 4 % respondentů o 30 % a výše. 18 % dotázaných navýšení mzdy neočekává.

Detailní přehled výsledků průzkumu najdete v následující INFOGRAFICE (rozklikněte pro lepší rozlišení).
INFOGRAFIKA

Dejte nám vědět, jaké preference a požadavky máte při změně práce Vy? Je pro Vás rozhodující mzda a její navýšení nebo dáváte přednost jiným důležitým faktorům?

Uvažujete v současnosti o změně zaměstnání a zajímaly by Vás aktuální pracovní nabídky ve Vašem oboru? Neváhejte nám napsat na e-mail info@talentica.cz.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím