Plusy a mínusy relokace

22. 2. 2016|  Rady a tipy pro uchazeče

Obrázek k článku

21. století otevřelo mnoho nových možností. Pozadu nezůstal ani trh práce, který se neustále vyvíjí a nabízí nespočet rozličných příležitostí. Sami se rozhodujeme, co nás baví, a hledáme si takovou profesi, ve které máme šanci být úspěšnými a především spokojenými. Jak změny, přicházející s novou dobou, ovlivnily náš pracovní život a kariéru? Co vše jsme ochotni udělat pro to, abychom získali práci, která nás baví? Kde jsou naše hranice?

 

Dnešní blog se bude týkat tématu RELOKACE – ochoty přestěhovat se za prací a začít jinde, mnohdy velmi daleko od našeho původního bydliště.

Jak je na tom Česká republika? 

Česká republika patří mezi státy s nejmenší ochotou zaměstnanců k přestěhování. Agentura STEM/MARK provedla výzkum, ve kterém deklarovalo ochotu se stěhovat 45% dotazovaných. Reálně tak však učiní pouze okolo 15% ekonomicky aktivních obyvatel.1 „Kandidáti jsou obecně spíše ochotni dojíždět, než se přestěhovat. Relokace je reálnější u juniorů a absolventů, což souvisí také s tím, že relokaci většinou nabízejí špičkové firmy, které na ni lákají mladé talenty.“ říká Blanka Mrázková, Lead Consultant. Ivan Guliš, konzultant z oddělení Engineeringu, doplňuje, že pomalu roste ochota ke stěhování i u lidí nad 40 let. „Stále více narážím na zdůvodnění ochoty přestěhovat se s argumentem, že jsou děti již samostatné, mají své zázemí, a je tedy čas znovu nastartovat kariéru a naučit se něco nového.“ 

Relokace? Proč NE?

Jaké jsou hlavní příčiny, které brání relokaci? Čeho se lidé obávají a proč neradi mění místo bydliště?

Vždy, když pohovoruji kandidáty, ptám se i na možnost přestěhování. Procenta jsou víceméně totožná s výše zmiňovaným průzkumem. Jen asi 15% z nich je skutečně ochotných se přestěhovat. A to i přesto, že se jedná o dobře placenou a prestižní pozici.“ doplňuje Ivan Guliš.

Důvodem, proč se lidé nakonec stěhovat nechtějí, je nejčastěji rodina, vztahy s přáteli, zajištěná nemovitost či jednoduše neochota vzdát se zaběhnutých kolejí. Není výjimkou, že lidé slevují z platových požadavků v případě, že se jedná o práci v blízkosti bydliště.

Setkal jsem se s kandidátkou, zkušenou manažerkou nákupu, která pocházela z Vysočiny a hledala práci v populárních regionech Praha, Brno, Plzeň. Zajímavé bylo, že v těchto městech měla platovou představu o 15000 vyšší než ve svém regionu.“ upozorňuje Ivan Guliš.

Proč tomu tak bylo? 

Se stěhováním jsou přirozeně spojeny náklady, a to nejen finanční, ale i časové. Je nutné najít nové bydlení, kompletně přesunout zázemí do nového domova, zapsat se na úřady a k lékařům, zjistit, jak funguje MHD a kam chodit nakupovat. To samozřejmě stojí nejen peníze, ale především množství energie.

Co může pomoci?

Částečným řešením je relokační podpora. Zaměstnavatelé si uvědomují výše zmíněné starosti spojené s přesunem do jiného regionu a snaží se zaměstnancům relokaci usnadnit. Z našich klientů tuto výhodu v podobě relokačního balíčku nabízí 10-15% firem, a to především z oblasti výroby a engineeringu. „Naši klienti z oblasti IT relokační podporu většinou nenabízejí.“ dodává Anna Faklová, IT konzultantka. Formou podpory relokace bývá nejčastěji jednorázový finanční příspěvek, příspěvek na ubytování, zajištění ubytování či financování ubytování na určitou dobu.

A co na to říkají zaměstnanci? 

Zeptali jsme se našeho úspěšného uchazeče Marka Gomoly, který se kvůli práci přestěhoval ze Slovenska do České republiky. „Hlavním důvodem mé relokace byla zajímavá pracovní příležitost, která mi umožnila nastartovat osobní rozvoj v mém oboru.“ Zajímalo nás také, zda považuje relokaci za správné rozhodnutí a je v ČR spokojený: „Relokaci vnímám jako správný krok a to hlavně proto, že na Slovensku jsem nemohl v energetice najít pracovní uplatnění. Tak jsem se prostě rozhodl a vůbec toho nelituji.“ tvrdí Marek Gomola.

Změna je život. 

Jak ji zvládnout v pohodě a s úsměvem? „V době internetu je to poměrně jednoduché. Ale určitě doporučuji připravit si co nejvíce věcí předem a hlavně zajistit si ubytování, pokud to jde. Nesmíte se bát a jít do toho, protože Váš život může nabrat zcela jiný směr a přinést mnohá pozitiva.“ dodává Marek Gomola.

Shrneme-li výše uvedené, výhody relokace jsou jednoznačné: 

  • práce na prestižních projektech
  • zisk cenných zkušeností a kontaktů
  • poznávání nových míst a lidí

 Přináší s sebou ale i pár komplikací:

  • náklady na nový start v mnohdy neznámém prostředí
  • v případě rodiny relokovat i ji (případně dojíždět na dlouhé vzdálenosti)
  • nutnost hledání nových kontaktů

Na závěr snad jen jedno doporučení. Nezáleží na tom, zda jste absolvent nebo zkušený profesionál. Pokud jste částečně dobrodruh, který se nebojí nové výzvy a rád sbíráte nové zkušenosti, poznáváte zajímavé lidi a rozličné kultury, neváhejte a jděte do toho. Téměř vždy se můžete vrátit na začátek a s čistým svědomím si říci: „Zkusil jsem to!“.

1http://www.denik.cz/ekonomika/stehovani-za-praci-cechum-se-z-domu-prilis-nechce-20140311.html

 

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím