Petr Šigut, CEO: Benefit v podobě hlídání zajímá především firmy pečující o work-life balance

23. 7. 2018|  Rozhovory a Průzkumy

Obrázek k článku

Spolu s Davidem Hrachovým a Václavem Kunou vybudoval startup zastřešující službu, která neměla v České republice dostatečné zázemí.Dnes už vlastně komplexně pokrýváme životní cyklus rodiny v podobě čtyř vertikál služeb – úklid, hlídání domácích mazlíčků, hlídání dětí a péče o seniory“, říká Petr Šigut, CEO platformy Hlídačky.cz. Spolu s rozmáhajícím se trendem brzkého návratu žen z mateřské dovolené se stává hlídání stále vyhledávanější službou. Přístup k širokému portfoliu hlídaček se tak může v krátké době stát zajímavým zaměstnaneckým benefitem. Jak se celý tento projekt vyprofiloval a jak funguje, se dozvíte v NOVÉM rozhovoru.

Jak dlouho funguje platforma Hlídačky.cz a jaká myšlenka předcházela jejímu vzniku?

Platformu Hlídačky.cz jsme založili už v roce v 2012, kdy jsme dokončovali vysoké školy. Přihlásili jsme se do akcelerátoru StartupYard a dostali seed investici, kanceláře a mentoring. Služba byla tehdy zdarma, nabírali jsme uživatele. Až v roce 2014 jsme ji zpoplatnili a začali postupně formovat do dnešní podoby.

Jak jste se tehdy dopracovali k myšlence založit hlídací službu?

Existují dvě verze. Neoficiální verze je, že jsem chtěl hlídání vyřešit pro sebe, až se mnou nějaká nešťastná dívka otěhotní (smích). Oficiální verze pro média je, že hlavní myšlenkou byla snaha srovnat příležitosti žen a mužů v České republice. Pomoci ženám s návratem do práce, podporovat je v emancipaci tak, aby nepadala starost o domácnost pouze na ně. Služby nabízející možnost hlídání byly v té době zkostnatělé a značně limitované. Tak jsme si řekli, že i když o tom segmentu nic nevíme, zvládneme s klukama udělat něco lepšího.☺

Zakladatelé platformy Hlídačky.cz

Zaměřili jste se tedy hlavně na návrat žen po mateřské?

Částečně. Nejednalo se výhradně o návrat žen po mateřské, ale už i o práci během mateřské dovolené. Aby žena neztratila kontakt se svojí firmou a nevypadla z pracovního procesu. Hlídání jí umožní pracovat na part-time nebo jiný, menší úvazek.

Měnila se vize Hlídaček v průběhu času a jaké máte plány do budoucna?

Vize se spíš rozšiřovala, než měnila. Začínali jsme s hlídáním dětí a brzy jsme zjistili, že rodiny a domácnosti poptávají ve stejném režimu i další služby. Jednalo se o úklid, který jsme k portfoliu přidali asi o rok později. V roce 2017 k tomu pak přibyla péče o seniory a opatrování domácích mazlíčků. Dnes už vlastně komplexně pokrýváme životní cyklus rodiny v podobě čtyř vertikál služeb.

Nejnovější vertikál služeb – péče o seniory

Jaké mají poptávky poměrné zastoupení v jednotlivých vertikálách?

Hlídání s úklidem tvoří majoritní většinu všech poptávek, přičemž se procentuálně dělí zhruba na polovinu. V některých obdobích převažuje poptávka po úklidu, v jiných zas hlídání. Hlídání mazlíčků tvoří v současnosti zhruba 15 % poptávek. Péči o seniory jsme k portfoliu služeb přidali teprve v prosinci 2017, takže je logicky zatím v nejmenším zastoupení.

Jak často ženy využívají vaše služby a primárně z jakého důvodu? Jedná se spíš o osobní (např. večerní akce) nebo pracovní důvody?

Je to spíš z důvodu pracovních povinností, a tudíž dlouhodobého hlídání. Ta romantická představa, že k nám lidi jdou, když chtějí do kina nebo na večeři, se objeví jenom občas. Zároveň chce každá rodina najít nějakou hlídačku, která s nimi bude dlouho, kterou budou znát a bude k nim pravidelně docházet.

Zajímavé zaměstnanecké benefity jsou jedním z hlavních trendů na trhu práce. Jaké benefity nabízíte Vašim zaměstnancům?

Naše platforma má do 10 zaměstnanců, jsme pořád startup. Zaměstnance úplně nerozmazlujeme finančně, ale vyvažujeme to přístupem. Nabízíme práci z domova, zaměstnanci si můžou vybírat dovolenou dle potřeby. Rádi spolu zajdeme do kina nebo do hospody. ☺

Nedávno jste spustili zajímavou službu – Hlídačky Business. Jak funguje?

Ve chvíli, kdy jsme na naší platformě spustili všechny čtyři vertikály, jsme službu začali nabízet i firmám. Společnost vezme hromadně pro všechny svoje zaměstnance členství, a všichni zaměstnanci pak mají přístup na naši platformu zdarma ve formě zaměstnaneckého benefitu. Je to skvělý koncept pro progresivnější firmy, které se chtějí starat o své zaměstnance a které se zajímají o work-life balance.

Šlo by obecně říci, že benefit Hlídačky Business využijí zejména velké korporace nebo IT firmy?

Zatím je to dost roztříštěné. Služba je nová a hodně záleží na otevřenosti jednatelů a jejich ochotě tak trochu experimentovat. IT firmy jsou určitě dobrý příklad. Zaměstnanci jsou zvyklí na vysoký standard, přičemž mzda tvoří jenom jednu z položek, která je zajímá. Chtějí nadstandardní zabezpečení pro svoje rodiny.

Zdá se nám, že služba hlídání je využitelnější ve velkých městech. Máte také portfolio klientů v menších městech?

Paradoxně to tak úplně není. Praha samozřejmě vede, ale máme tam i obrovský long tail všech těch malých měst a vesnic okolo, tedy rodiny, které bydlí za Prahou a dojíždí do Prahy pouze kvůli práci. Pak jsou tady firmy, které mají závody roztroušené po více městech a chtějí, aby jejich zaměstnanci měli všichni stejné benefity.

Domníváte se, že zájem o hlídání v zázemí české společnosti roste? Pokud ano, co si myslíte, že je hlavním důvodem tohoto trendu?

Určitě roste. Když jsme s tímto nápadem přišli, lidi se klepali na čelo, že hlídání po internetu nemůže fungovat. ☺ Dnes jsme úplně jinde, a to během pár let. Trend je vzestupný a důvodem je přibližování životní úrovně západním zemím. V USA nebo Velké Británii je naprosto běžné, že mají ženy výpomoc v domácnosti. Česká republika k tomu postupně spěje. Dalším důvodem je emancipace žen – ženy se čím dál tím častěji vrací už během mateřské dovolené do práce. Pak je tu další, negativní trend, a tím je rozvodovost, protože když je najednou člověk na všechno sám, potřebuje výpomoc o to víc.

Potkali jste se s nějakým kuriózním případem poptávky hlídání?

Nejbizarnější poptávkou po hlídání byla asi péče o křeččí farmu. ☺

Hlídaní domácích mazlíčků

Zaujal Vás dnešní rozhovor? Máte zkušenosti s platformou Hlídačky.cz? Ocenili byste v práci zaměstnanecký benefit tohoto charakteru? Napište nám Vaše názory do komentářů.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím