Otevřenost, cílevědomost, inovace – to je přerovský Olympus Medical

19. 6. 2017|  Rozhovory a Průzkumy

Obrázek k článku

„Kdo chce, ten může.“ odpovídá na otázku, v čem je Olympus jedinečný, Managing Director Jan Sondag. Původem japonská firma, založená v roce 1919, se dostává do České republiky v roce 2009. Stále rostoucí společnost jak do počtu zaměstnanců, tak objemu výroby, se zaměřuje na vývoj a výrobu elektrod, sond a endoskopických přístrojů využívaných v gynekologii, urologii, při odebírání tkání, u operací křečových žil a jiných neinvazivních zákroků. Přečtěte si rozhovor s mužem, který stál u zrodu celého přerovského projektu a dodnes, v čele české pobočky, zodpovídá za výrobu produktů, které neustále zrychlují a digitalizují lékařské procesy.

Kolik let pracujete ve společnosti Olympus a co konkrétně obnáší Vaše pozice?

Na konci května to bude přesně 10 let, přičemž moje práce obnáší celé vedení společnosti od interní komunikace, včetně komunikace s Head Officem, po externí komunikaci, dále pak vytváření týmu a jeho rozvoj. Ale mým hlavním úkolem je dodat společnosti energii a směr.

V jakém smyslu?

Poukázat na jasné cíle, dodat podporu a motivaci, když je potřeba. A je jí potřeba opravdu hodně vzhledem k tomu, kolik máme práce.

Daří se Vám motivovat zaměstnance?

Jasně, že daří! 🙂 

A jak budete slavit 10 let v Olympusu?

(smích) Já osobně to nijak obzvlášť slavit nebudu. Těším se, až bude mít Olympus v Přerově 10 let, což je za dva roky. První dva roky jsem pracoval v Německu a stál jsem v podstatě u zrodu české pobočky v Přerově, kdy jsem měl možnost být projektovým vedoucím celého projektu.

Proč jste se rozhodl právě pro Olympus? V čem je společnost jedinečná, proč byste ji doporučil uchazečům o práci?  

Byla to skvělá výzva! Nestává se každý den, že si můžete postavit továrnu, Vaše pracovní prostředí, téměř podle sebe. Mohl jsem si vytvořit od základů svůj tým a celé to rozjet, což byla asi ta největší výzva a zároveň také hlavní důvod, proč jsem do toho šel. Dalším důvodem byly medical výrobky (elektrody, sondy, endoskopické přístroje apod.). Je vždy dobré vědět, co vyrábíte a hlavně vidět smysl v tom, proč to vyrábíte. Nevyrábíme zbraně. My jsme spíš na té druhé straně. Léčíme. A v tom vidím obrovský smysl nejen já, ale i naši zákazníci.

Technologické centrum pro výrobu lékařských produktů

 

V čem je společnost jedinečná?

Olympus je stále rostoucí společnost (někdy rosteme i více, než bychom chtěli (smích)). Funguje to u nás tak, že kdo chce, ten může – kdo má nápady a je proaktivní, tak má možnost seberealizace. Prostředí je tu hodně volné, Není to tak, že by všechno bylo striktně stanovené – teď se to bude dělat tak, tak, tak a ne jinak. Naopak  jsme pořád ve fázi, kdy se vyvíjíme, měníme a máme možnost implementovat nové nápady.

Kdybyste měl definovat společnost Olympus třemi slovy, která by to byla?

Otevřenost, cílevědomost, inovace.

Co Vás na Vaší práci nejvíce baví a motivuje?

Mám rád tu volnost. To, že se děje neustále něco nového. Nebaví mě jen udržovat. Já chci naopak  hnát společnost  někam dál, abych mohl v budoucnu říci, že jsem pyšný na to, co se zde podařilo, a že jsem dělal vždy všechno proto, abychom byli na první pozici v celé organizaci. Teď jsme například nainstalovali novou One Piece Flow linku (linka jednoho kusu), která je jedničkou v Evropě. Dostali jsme také ocenění v Japonsku, kde jsem prezentoval našich pět let. A kromě technologií se snažíme neustále zlepšovat i strategii rozvoje zaměstnanců. A to je to, co mě baví – že mám prostor se seberealizovat.

A co je v současnosti Vaším největším cílem? Čeho byste chtěl dosáhnout?

Mým osobním cílem? Potřebuju dodělat bazén na zahradě (smích).

A tím profesním?

Pokračovat v tom, co dělám. Dát tomu další nástavbu a posunout se o další úroveň výš. Teď začínáme se Shingo modelem, který kombinuje několik aspektů leanů, trvalého zlepšování a systematicky nahlíží na požadavky zákazníků i zaměstnanců. Je založen na principech Shigea Shinga a jeho Business Excellence modelu. Jeden ze základních principů je „vést s respektem“, na čemž stojí i naše firemní filozofie.

Managing Director Jan Sondag

 

Jaké místo máte v práci nejraději a proč? Vybavíte si nějakou zajímavost, vtipnou historku, kterou máte spojenou s Olympusem?

Já se cítím dobře všude. Moje kancelář je moje kancelář, ale rád chodím z jedné kanceláře do druhé, procházím výrobou apod. Konkrétní vtipnou historku si bohužel momentálně nevybavím, my se smějeme pořád. 🙂 

My v Talentice si na jednu vzpomínáme…

Jednou jsme na 1. kolo pohovoru poslali uchazeče se zájmem o pozici Data Specialist, tedy člověka, který by se měl dobře orientovat v PC a sítích. Na pohovor tenkrát přišel manager a omlouval se, že nemá vytisknuté jeho CV, protože nedokázal zprovoznit tiskárnu a propojit ji se svým PC. Kandidát v tu chvíli zareagoval tak, ze vysypal z rukávu asi 2-3 rady, kde může být chyba, rada zafungovala a na konci rozhovoru odešel rovnou s nabídkou…a v Olympusu pracuje šťastně až dodnes.

Na Vaší pozici se denně setkáváte s řadou uchazečů o práci. Jaký je podle Vás ideální zaměstnanec Olympusu? (vzdělání, osobnost, vlastnosti apod.)

Motivovaný! Motivace je opravdu to nejdůležitější – tu nikoho nenaučíte. Pokud člověk chce, má jasnou vizi, drive a chuť posouvat se dál, má z 50% vyhráno. Já osobně vybírám uchazeče intuitivně.  Záleží mi na tom, aby člověk zapadl do firemní kultury a pokud je jiný, musí dát jasně najevo, čím dokáže přispět společnosti.

Jak probíhá náborový proces? Kolika kolové jsou pohovory, s kým se uchazeč setká a jak dlouho celý proces trvá? V čem nejvíce oceňujete spolupráci s Talenticou?

Nejprve si stanovíme požadavky, které zadáme personální agentuře. Na základě toho se nám Talentica ozve a všechno si ujasníme. Skvělé je, že Talentica dobře zná naši společnost a firemní kulturu, takže dokáže velmi rychle najít vhodné uchazeče. Celý výběrový proces trvá maximálně tři týdny. V prvním kole se uchazeč setká s konzultantkou z Talenticy, následuje jedno kolo, v případě vedoucích a manažerů dvě kola, výběrového řízení přímo v Olympusu. Hlavní roli ale nehraje počet kol, nýbrž délka pohovoru, která se v návaznosti na obsazovanou pozici liší. Především pak u zmiňovaných vedoucích a manažerských pozic, u kterých musíte mít  jistotu, že je člověk opravdu takový, jak očekáváte.

Dáváte příležitost absolventům? Jsou pro ně k dispozici speciální trainee programy?

Jasně! Podívejte se na náš Facebook – Olympus Medical – Boost. Permanentně u nás máme okolo 7-8 studentů, přičemž ti šikovní mají šanci dostat nabídku na pracovní úvazek. Strategie je mít jednu řadu zaměstnanců, kteří už mají něco za sebou, k nim dáme mladší kolegy, kteří se od nich budou učit a zároveň jim odeberou část práce. Senioři se tak mohou věnovat větším projektům a zároveň se učí mentoringu nováčků.

Příjemné pracovní prostředí a možnost kariérního růstu

 

Co čeká nového zaměstnance bezprostředně po nástupu? Jak probíhá zaškolovací proces?

První dva dny se snažíme člověka seznámit s prostředím společnosti a s týmem, ve kterém bude pracovat (představení kolegů a společný oběd). Na pracovišti pak každý dostane plán školení a svého mentora, který je mu po celou dobu k dispozici. Samozřejmě víme, že by to vždy mohlo být ještě lepší, na čemž neustále pracuje naše rozrůstající se personální oddělení.

Pořádá Olympus nějaké teambuildingové akce, které mu pomohou lépe se začlenit do týmu?

Každé oddělení si může organizovat akce samostatně. My děláme v rámci managementu teambuildingové aktivity jednou ročně, ale dá se říci, že už samotné školení je v podstatě taková teambuildingová aktivita, kde se nováčci seznamují. Dále pořádáme letní a zimní párty pro všechny zaměstnance.

Jaké z nabízených benefitů zaměstnanci, včetně Vás, nejvíce oceňují?

Největším benefitem je dnes to, že máme stabilní práci. Benefity jsou krátkodobé, ale já si myslím, že důvodem, proč lidi zůstávají ve firmách, nejsou benefity. Je to o tom, jaká firma je, jak se chová vedení k zaměstnancům a jak s nimi pracuje. Vše je o přístupu k lidem. Jak jsem zmiňoval, u nás kdo chce, ten může, a to je ten největší benefit. Koneckonců trávíme v práci spoustu času. A kdybych měl vyzdvihnout dva nejoblíbenější benefity, tak je to pravděpodobně dovolená navíc a flexibilní pracovní doba či home office. Flexibilita je trendem, který zaměstnanci oceňují. 

Mezi benefity uvádíte mimo jiné Akademii talentů? Můžete nám přiblížit, jak konkrétně funguje?

Začalo to na úplném začátku, kdy jsem vybudoval první tým manažerů a vypracovali jsme Manažerskou akademii. Postupně jsme rostli a uvědomili jsme si, že naši lidé jsou náš kapitál. Jsou nejlepším zdrojem talentů – budoucích manažerů, inženýrů, techniků, specialistů atd. a nejjednodušší je si vybírat z vlastních řad. To samozřejmě nejde udělat jen tak. Lidé potřebují rozvíjet. Založili jsme tedy systém akademií ATOL (Akademie Talentů Olympusu) pro mistry a inženýry, kde je rozvíjíme nejen z hlediska technického, ale především z pohledu time managementu, leadershipu, projektového řízení, ovládání emocí a učíme je, jak reagovat v těžkých situacích. Je to v podstatě příprava na vedení menších týmů. Dá se říci, že se pro rozvoj našich zaměstnanců snažíme dělat maximum. A daří se nám to. V současnosti jsou všichni naši mistři (8), až na jednoho, z vlastních řad.

Čistá a tichá výroba v přerovské pobočce Olympus Medical

 

A kde berete inspiraci vy? Na koho se obracíte pro radu?

Z 80% věřím ve vlastní intuici. Inspiraci beru od expertů a z každodenní zkušenosti – pozorování vlastního života tady, v korporaci, workshopy, sledování konkurence, sem tam si něco přečtu.


Zaujal Vás rozhovor? Dejte nám vědět, zda pracujete ve firmě s podobnou nebo naopak odlišnou firemní kulturou, a co je pro Vás v zaměstnání klíčové?

Nenašli jste odpovědi na všechny Vaše otázky? Neváhejte se zeptat! Rádi je pro Vás doplníme.

Pokud máte technické vzdělání a rádi byste pracovali ve firmě, která Vám umožní profesně růst, napište nám na info@talentica.cz. Společně se domluvíme na schůzce, kde probereme Vaše požadavky a domluvíme se na dalším postupu.

V současnosti máme otevřené nabídky v oboru Technologie.

Více o společnosti Olympus Medical Products Czech, spol. s.r.o. se dozvíte v přehledné INFOGRAFICE:

 

 

 

 

 

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím