Proč si hledat práci přes personální agenturu?

21. 11. 2014|  Rady a tipy pro uchazeče

Obrázek k článku

Na pozici konzultanta v personální agentuře pracuji bezmála 8 let. Snad bych si mohl i troufnout tvrdit, že už jsem zažil všechny myslitelné situace, které může tato práce přinést. Ale není tomu tak a prakticky neustále se v tom utvrzuji a učím se. Zažil jsem tu neskutečnou dobu před rokem 2008 i to, co z hlediska pracovního trhu následovalo a trvá prakticky dodnes. Ale jedno vím s jistotou, když jsem přemýšlel, jestli se dá tento druh práce s lidmi s něčím porovnat, tak bych tu analogii hledal hodně dlouho. Ani nevím, jestli vůbec nějaká existuje. Člověk se na této pozici musí naučit od všeho trochu – z obchodu, psychologie, komunikace, schopnosti trpělivě naslouchat lidem i technice – a umět to i v správnou chvíli použít. Pomoci kandidátovi najít perspektivní zaměstnání, je pro mě každopádně víc než jenom práce. Je to práce, která dává smysl.

Tím, že u nás existuje na trhu velké množství personálních agentur, i jejich kvalita a přístupy se bez pochyby různí. V tomhle směru je to živý trh jako každý jiný. Abychom byli schopni kandidátům efektivně pomoci, u pohovorů se snažíme zjistit, jakou cestou si hledají práci. Ze zkušeností vím, že většina kandidátů se kontaktu s personálními agenturami nevyhýbá, ale mám na druhou stranu i zkušenosti, že existuje stále jistá nedůvěra kandidátů vůči agenturám.

Tento negativní pohled může vyplývat jednak z nezkušenosti kandidáta nebo obecných referencí, které má ze svého okolí, nebo naopak bohužel právě ze špatné první zkušenosti. Nejčastější odpovědí bývá: „agentura mi práci nebyla schopna najít, proto teď budu hledat už jenom sám.“ Část pravdy v tom bezpochyby je. Žádná agentura na světě totiž nemůže zaručit, že kandidátovi na 100 % najde práci. To v podstatě ani není možné. Ale pokud personální agentura funguje efektivně a udělá pro kandidáta opravdu maximum, tak mu dá doporučení, co dělat, poradí s úpravou životopisu nebo motivačního dopisu pro konkrétní nabídku, ale hlavně dá na výběr z možností mezi klienty-potenciálními zaměstnavateli, které má aktuálně „pod střechou.“

Vaše šance najít odpovídající uplatnění se tak výrazně zvyšují a je možné, že se dostanete k pracovním nabídkám, které byste jinou cestou pravděpodobně nenašli. Je to rozhodně víc, než jenom reagovat na jednotlivé nabídky z webu, a pak několik týdnu v nejistotě čekat, jestli se vůbec někdo ozve.

A to nejpodstatnější? Konzultant aktivně komunikuje s Vámi – uchazečem o práci! Zvlášť to platí u nás v Talentice, která se specializuje na pozice v technických oborech. Registrací v naší databázi získáte navíc tu možnost, že budeme v hledání vhodných pracovních nabídek do jisté míry pracovat i za Vás a pokud se objeví zajímavá nabídka, rozhodně si ji nenecháme pro sebe.

Trh práce je velice rozmanitý a mění se mnohem rychleji, než tomu bylo v minulosti. Jedno ale vím s jistotou, pracuji v týmu profesionálů a vážím si toho.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím