Multikulturní prostředí a klíčové engineeringové projekty. Na to vsází pražský start-up Cyient

14. 12. 2017|  Rozhovory a Průzkumy

Obrázek k článku

Před rokem a půl nastoupila do Cyientu a svého rozhodnutí v žádném případě nelituje. „Hlavní roli hrála otevřená firemní kultura a možnost kariérního postupu,“ říká Team Leaderka Zuzana Filipová. Pražskou pobočku otevřela celosvětová engineeringová společnost Cyient v roce 2016 a v současnosti zde zaměstnává okolo stovky zaměstnanců. Specializuje se na komplexní engineeringové projekty pro kolejovou a leteckou dopravu. Jaké jsou vize a plány do budoucna? A jak udržet otevřenou a přátelskou firemní kulturu v době růstu? Dočtete se v následujícím rozhovoru.

Kolik let pracujete ve společnosti Cyient a co konkrétně obnáší Vaše pozice?

HR Team Leader Zuzana Filipová

HR Team Leader Zuzana Filipová

Nastupovala jsem v dubnu 2016 na pozici Senior recruiter, kdy jsem nastavovala procesy jak z pohledu recruitmentu, tak HR. Momentálně jsem na pozici Team Lead Talent Acquisition, přičemž mám na starosti recruitment pro našeho hlavního partnera, který působí v oblasti výroby kolejových vozidel. Spadají sem plány, reporty, vedení týmu a dohled nad všemi kanály, skrze něž získáváme uchazeče – personální agentury, pracovní portály, LinkedIn apod.

Proč jste se rozhodla právě pro Cyient? V čem je podle Vás společnost jedinečná, proč byste ji doporučila uchazečům o práci?

Od počátku hrála roli vidina možného kariérního rozvoje. Cyient byl v ČR start-up, věděla jsem, že to bude náročné, což pro mě byla výzva. Bylo jasné, že se naučím spoustu nových věcí a posunu se v oblastech, které mě zajímají. Roli hráli i lidé, se kterými jsem vedla pohovor. Byli upřímní, pozitivní a energičtí a celkově na mě zapůsobila firemní kultura, se kterou se ztotožňuji.

Je možnost kariérního rozvoje hlavním důvodem, proč by se měl uchazeč rozhodnout právě pro Cyient?

Částečně určitě, ale je to jiné například u lidí v HR a u konstruktérů (designerů), u kterých hraje roli i vize spolupráce s naším klientem jakožto jedničkou v oblasti kolejové dopravy. Jedná se o práci na důležitých a zajímavých projektech. A jak jsem zmiňovala, tak určitě hraje roli i přátelská firemní kultura a multikulturní pracovní prostředí, kde má člověk možnost učit se cizí jazyky, které využívá na denní bázi.  

Cyient se rozrůstá poměrně rychlým tempem. Dnes je vás okolo stovky. Jak se Vám daří udržet Vaši firemní kulturu, která je velmi otevřená, přátelská a založená na společných týmových akcích?

Není to samozřejmě jednoduché, ale snažíme se zapojovat nováčky do týmů, což zatím funguje. A střetáváme se i napříč odděleními. Máme fotbálek, organizujeme různé ovocné dny, grilování na terase. Kluci si dokonce vymysleli masové čtvrtky, ovocné dny jim nevyhovovaly (smích).

Pražské kanceláře Cyientu v Holešovicích

Kdybyste měla definovat společnost Cyient třemi slovy, jaká by to byla?

culture of learning  – diversitywork life balance / fun @ work

(Záleží nám na vzdělávání našich zaměstanců, pracujeme s různými národnostmi napříč Evropou i kontinenty, podporujeme zaměstnance v tom, aby mohli skloubit pracovní a osobní život a aby byla jejich práce i zábavou)

V současnosti se pražský Cyient specializuje na železniční a leteckou dopravu. Plánujete svoje působení ještě rozšiřovat? Jaké projekty chystáte do budoucna a kam budou směřovat?

Určitě plánujeme zahájit spolupráci s dalšími klienty. Jeden působí v oblasti nukleární energie, druhý v oblasti spotřební elektroniky. Vždy budeme mít hlavního klienta v oblasti kolejové dopravy, ale vzhledem k tomu, že je pražský Cyient jedním z hlavních engineeringových center v Evropě, existuje potenciál pro více klientů z různých oblastí.

Co Vás na Vaší práci nejvíce baví a motivuje?

Nemám ráda rutinu a v Cyientu jsem se ještě nikdy nenudila (smích). Každý den přinese něco nového, bohužel někdy i úskalí, která musíte překonat, ale o to je to větší výzva. Cyient dává zaměstnancům hodně možností se posouvat, upravovat náplň práce, učit se a profilovat se. Díky postupnému posunu jsem měla a nadále mám možnost vyzkoušet si různý záběr činností. A to i v souvislosti s tím, že vedu lidi, snažím se je motivovat a pomáhat jim. Naučila jsem se vést tým a zvyšovat jeho efektivitu. To mě na mé práci baví nejvíc – neustále se učím něco nového. Mám pocit, že se někam posouvám, nabývám zkušenosti a nestagnuji.

Jaké místo máte v práci nejraději a proč?

V létě to je určitě naše velká terasa, kde máme grill a jednou za týden, dva si tam společně sedneme, grilujeme a odpočíváme.

Terasa je oblíbeným místem většiny zaměstnanců

Na Vaší pozici se denně setkáváte s řadou uchazečů o práci. Jaký je podle Vás ideální zaměstnanec Cyientu? (vzdělání, osobnost, vlastnosti apod.)

Skvělé je, když má uchazeč vzdělání v engineeringu a okolo pěti let zkušeností v oboru. Ideálně, když k tomu ovládá angličtinu a němčinu, je otevřený, nevadí mu cestovat, rád se setkává s jinými kulturami, komunikuje se zahraničními klienty, je flexibilní, týmový a zodpovědný.

Do jakých oddělení momentálně hledáte nové zaměstnance?

Největším oddělením je mechanická konstrukce. Pak také hledáme kolegy do oddělení systémového inženýringu a oddělení testingu a validací, kde máme pozice specifického charakteru jako je authorisation engineer, safety engineer, fire safety engineer, eco design engineer a další velmi úzce zaměřené pozice. A pak máme oddělení technické dokumentace, kam spadají technical writers a specialisté na PDM DOT.

Jak probíhá náborový proces? Kolika kolové jsou pohovory, s kým se uchazeč setká a jak dlouho celý proces trvá? V čem nejvíce oceňujete spolupráci s Talenticou?

Náborový proces se snažíme co nejvíce zrychlovat. Nejprve proběhne rozhovor s personalistou z Talenticy, která nám uchazeče doporučí. U nás jsou pohovory často jednokolové. Účastní se jich, spolu s uchazečem, hiring manager a recruiter. Když je potřeba, obvykle je tomu tak u složitějších pozic, tak proběhne druhé kolo, kterého se účastní ještě šéf hiring managera. Na spolupráci s Talenticou oceňuji především rychlou a otevřenou komunikaci. Za přidanou hodnotu považuji i to, že nám spolu s profily uchazečů zasílají i informace z trhu, takže víme, jak se momentálně situace v náboru má. 

Co čeká nového zaměstnance bezprostředně po nástupu? Jak probíhá zaškolovací proces? Pořádá Cyient nějaké teambuildingové akce, které mu pomohou lépe se začlenit do týmu?

Na začátku proběhne tzv. on boarding, kde se nový zaměstnanec dozví všeobecné informace o tom, jak Cyient funguje a jak to chodí v kanceláři. Potom se školení dělí dle jednotlivých oddělení. Zaměstnanci jsou školeni od manažera a interních školitelů, kteří je naučí se systémy, dají jim vhled do toho, na čem pracují jejich kolegové a poskytnou jim hlubší informace týkající se spolupráce s Bombardierem. Kompletní zaškolení trvá zhruba měsíc, poté už je zaměstnanec schopen vycestovat za zákazníkem do zahraničí.

V Cyientu mají i fotbálek

Z toho nám vyplývá, že zaměstnanci mají možnost v rámci rozvoje vycestovat do zahraničí? Je to tak?

Určitě, zahraniční cesta je přímo jednou z částí školení, takže téměř všichni zaměstnanci vycestují buďto do Německa, Francie, Belgie, Švédska či Velká Británie.

Jaké z nabízených benefitů zaměstnanci, včetně Vás, nejvíce oceňují?

Je to různé, ale nejvíc oblíbený benefit je flexibilní pracovní doba. To, že si mohou zaměstnanci organizovat pracovní dobu dle vlastních představ. Jádro, kdy by měli být v kanceláři, je mezi 9-15 hodinou, pak už je to na nich, kdy a kde si zbytek času napracují. Oblíbené jsou ale i zmiňované ovocné dny či masové čtvrtky a možnost grilování na terase.

Zaujal Vás rozhovor? Napište nám, zda také pracujete v multikulturním prostředí a co je pro Vás hlavní motivací ve Vašem zaměstnání.

Nenašli jste odpovědi na všechny Vaše otázky? Neváhejte se zeptat! Rádi je pro Vás doplníme.

Pokud máte technické vzdělání a rádi byste pracovali ve firmě, která Vám umožní profesně růst, napište nám na info@talentica.cz a nezapomeňte přiložit životopis. Společně se domluvíme na schůzce, kde probereme Vaše požadavky a domluvíme se na dalším postupu.

Přečtěte si i další ze série rozhovorů

Více informací o společnosti Cyient se dozvíte v přehledné INFOGRAFICE (pro lepší rozlišení klikněte na obrázek)

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím