Mateřská dovolená. Proč zastaralý koncept nerozvíjí trh práce.

28. 8. 2017|  Ze života Talenticy

Obrázek k článku

Mateřská dovolená. Kolik let mohou ženy zůstat doma?

Mateřská dovolená je v ČR nastavena na 7 měsíců (při narození jednoho dítěte, 37 týdnů při narození dvou a více dětí) a na ni navazuje dovolená rodičovská, kterou může žena čerpat do věku tří let dítěte, případně se dá, po dohodě se zaměstnavatelem, i prodloužit. V Čechách na toto téma převažuje názor, že je to takto v pořádku a kritizují se pak společenské negativní okolnosti, které díky tomuto fenoménu vznikají. Zaměstnavatelé jsou po tuto dobu nuceni držet pro ženu její pracovní místo, a to nebývá lehké, protože 3 roky jsou doba velmi dlouhá, natož pak třeba 6 let nebo i více, když má žena 2 děti po sobě. Zpravidla bývá pracovní místo ihned nahrazeno a následně se po letech řeší návrat z rodičovské, který bývá velmi složitý pro obě strany.

Chcete jít do práce dříve? Připravte se na předsudky. 

Na co se často zapomíná je fakt, že rodičovskou dovolenou není povinné čerpat v plné výši. Zároveň existuje i celkem slušná nabídka flexibilních pracovních úvazků a také se rozšířila nabídka různých typů soukromých školek a možností hlídání. Zároveň je touto konzervativní většinou žen a často i mužů kritizováno i to málo žen, které se tomuto trendu nepodřídilo a zvládají úspěšně, jak svou rodinu, tak kariéru. Z jejich pohledu jsou tyto „inovátorky“ špatné matky, které mají neblahý vliv na své děti.

Proč to tak je? A jaká je situace v zahraničí?  

Ženy často argumentují tím, že dítě nemůže být s nikým jiným než s matkou do věku min. 3 let. Některé to vidí až tak radikálně, že věří tomu, že dětem vyloženě škodí, když jde žena do práce dříve. Pokud by to tak ovšem bylo, pak by minimálně celá západní Evropa a další rozvinuté země jako je např. Singapur, kde jsem žila, na tom musely být hodně špatně vzhledem k tomu, že je tam typické vracet se do práce po 6ti měsících až 1 roku dítěte (když skončí mateřská dovolená).

Osobně zastávám názor, že volba dlouhé rodičovské v ČR je kombinací určité lenosti, vlastního pohodlí a nezájmu o svou profesi. Když někoho práce nebaví, tak je jasné, že se do ni zpět nehrne a zůstane raději 6 či 8 let doma. Ostatně mám i řadu kamarádek a známých, které se vůbec netají tím, že dokonce otěhotněly proto, že je práce už prostě nebavila.

Kdo chce hledá způsoby.

Často mi lidé říkají, že u mě je situace jiná, protože řídím vlastní firmu a mohla jsem si to zařídit podle sebe. A že ostatní to tak jednoduché nemají, protože se musí domluvit na flexibilním pracovním úvazku se svým zaměstnavatelem, což všechny firmy neumožňují. Ano, to může být pravda, ale na druhou stranu znám řadu společností, včetně Talenticy, které se dohodnout chtějí.

A jestli jsem to já měla jednodušší? To si opravdu nemyslím. Zkuste si představit, že pro Vás mateřská ani rodičovská dovolená zkrátka neplatí. Nemůžete přestat pracovat, pokud nechcete, aby Vaše firma zkrachovala a museli jste propustit řádově 30 lidí, kteří na Vás spoléhají.

Když se mi narodil syn, byla Talentica ještě v plenkách (podobně jako on :)). Pracovala jsem až do porodu a následně hned, jak jsem se z toho oklepala. V řadě oblastí Vás mohou kolegové zastoupit, ale jsou věci, které zkrátka musíte řešit sami. A tak dělíte svůj čas mezi dítě a práci. Ano, měla jsem sice na pomoc chůvu a syn se mnou jezdil do kanceláře, kde měl svůj pokojík, a tím pádem jsem byla vlastně celý den s ním. Ale představte si to také tak, že v noci nespíte, protože děti se budí každé 2-3hodiny. A ráno ani přes den to nemáte šanci dospat, vzhledem k tomu, že vstáváte a musíte vypravit sebe i dítě do kanceláře např. na poradu. Takže ne, opravdu to jednoduché nebylo. Když syn povyrostl, kombinovala jsem chůvu, babičky, jesličky a následně školku. Syn je skvělé, spokojené a samostatné dítě. Vše jsem organizovala tak, abychom to oba bez újmy zvládli.

…a ještě jeden příběh

Pokud by někdo chtěl slyšet příběh ženy „nepodnikatelky“, protože by si přeci jen stále říkal, že jsem na takovou organizaci věcí měla lepší podmínky tím, že o věcech přímo rozhoduji, tak tady je jeden přímo z naší firmy. Naše kolegyně z Talenticy se chtěla vrátit na částečný úvazek dříve a společně jsme to vymyslely. Pro svého syna nejdříve našla soukromou školičku. Dohodly jsme poloviční úvazek a flexibilitu i pro práci z domova, když byl syn třeba nemocný. Když mu později byli 3 roky a nevzali ho napoprvé do státní školky, napsala jsem několik dopisů ředitelům školek. Prosila jsem je, aby jejího syna přijali, protože jeho maminku potřebujeme v práci. Vyšlo to! A z kolegyně se stala opět jedna z nejlepších konzultantek v Talentice, stejně tak, jako tomu bylo před jejím odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Základem všeho je zájem a chuť pracovat

Kdo zkrátka chce, cestu si najde. Proto mám ráda jedno přísloví, které říká: „Kdo nechce hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby.“ A tak to zkrátka vidím já. Ženy by se měly, dle mého názoru, snažit vracet do práce mnohem dříve. Nevznikala by pak tak velká propast mezi mužskou a ženskou zaměstnaností. Zároveň by se eliminovaly rozdíly v platech i v počtech míst v managementu firem. Pokud se přístup žen v tomto směru nezmění (mateřská a rodičovská dovolená budou i nadále běžně čerpány v plné výši), pak si nemohou stěžovat na to, že se jim špatně vrací do práce, mají hůře placené místo nebo že si práci po návratu z rodičovské vůbec nemohou najít.

Koneckonců i českému trhu práce by více lokálních pracujících pomohlo. Pro jeho posílení se aktivně řeší cizinci, generace 50+. Tak proč nemotivovat i více žen, aby se vrátily dříve? Tady máte 2 životní příběhy, které dokazují, že se to zvládnout dá. Jen to chce se trochu přemoci a na čas vystoupit ze své komfortní zóny.

Pokud si ale říkáte, že Vám to nestojí za to přemáhání, pak mám pro vás jednu radu na závěr – změňte svou práci, profesi nebo přístup. Bez toho to skutečně smysl nedává.

A jak to vidíte vy? Těším se na Vaše názory!

Darina 

 

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím