Mateřská dovolená. Proč zastaralý koncept nerozvíjí trh práce.

28. 8. 2017|  Ze světa HR

Obrázek k článku

Mateřská dovolená. Kolik let mohou ženy zůstat doma?

Mateřská dovolená je v ČR nastavena na 7 měsíců (při narození jednoho dítěte, 37 týdnů při narození dvou a více dětí) a na ni navazuje dovolená rodičovská, kterou může žena čerpat do věku tří let dítěte, případně se dá, po dohodě se zaměstnavatelem, i prodloužit. V Čechách na toto téma převažuje názor, že je to takto v pořádku a kritizují se pak společenské negativní okolnosti, které díky tomuto fenoménu vznikají. Zaměstnavatelé jsou po tuto dobu nuceni držet pro ženu její pracovní místo, a to nebývá lehké, protože 3 roky jsou doba velmi dlouhá, natož pak třeba 6 let nebo i více, když má žena 2 děti po sobě. Zpravidla bývá pracovní místo ihned nahrazeno a následně se po letech řeší návrat z rodičovské, který bývá velmi složitý pro obě strany.

Chcete jít do práce dříve? Připravte se na předsudky. 

Na co se často zapomíná je fakt, že rodičovskou dovolenou není povinné čerpat v plné výši. Zároveň existuje i celkem slušná nabídka flexibilních pracovních úvazků a také se rozšířila nabídka různých typů soukromých školek a možností hlídání. Zároveň je touto konzervativní většinou žen a často i mužů kritizováno i to málo žen, které se tomuto trendu nepodřídilo a zvládají úspěšně, jak svou rodinu, tak kariéru. Z jejich pohledu jsou tyto „inovátorky“ špatné matky, které mají neblahý vliv na své děti.

Proč to tak je? A jaká je situace v zahraničí?  

Ženy často argumentují tím, že dítě nemůže být s nikým jiným než s matkou do věku min. 3 let. Některé to vidí až tak radikálně, že věří tomu, že dětem vyloženě škodí, když jde žena do práce dříve. Pokud by to tak ovšem bylo, pak by minimálně celá západní Evropa a další rozvinuté země jako je např. Singapur, kde jsem žila, na tom musely být hodně špatně vzhledem k tomu, že je tam typické vracet se do práce po 6ti měsících až 1 roku dítěte (když skončí mateřská dovolená).

Osobně zastávám názor, že volba dlouhé rodičovské v ČR je kombinací určité lenosti, vlastního pohodlí a nezájmu o svou profesi. Když někoho práce nebaví, tak je jasné, že se do ni zpět nehrne a zůstane raději 6 či 8 let doma. Ostatně mám i řadu kamarádek a známých, které se vůbec netají tím, že dokonce otěhotněly proto, že je práce už prostě nebavila.

Kdo chce hledá způsoby.

Často mi lidé říkají, že u mě je situace jiná, protože řídím vlastní firmu a mohla jsem si to zařídit podle sebe. A že ostatní to tak jednoduché nemají, protože se musí domluvit na flexibilním pracovním úvazku se svým zaměstnavatelem, což všechny firmy neumožňují. Ano, to může být pravda, ale na druhou stranu znám řadu společností, včetně Talenticy, které se dohodnout chtějí.

A jestli jsem to já měla jednodušší? To si opravdu nemyslím. Zkuste si představit, že pro Vás mateřská ani rodičovská dovolená zkrátka neplatí. Nemůžete přestat pracovat, pokud nechcete, aby Vaše firma zkrachovala a museli jste propustit řádově 30 lidí, kteří na Vás spoléhají.

Když se mi narodil syn, byla Talentica ještě v plenkách (podobně jako on :)). Pracovala jsem až do porodu a následně hned, jak jsem se z toho oklepala. V řadě oblastí Vás mohou kolegové zastoupit, ale jsou věci, které zkrátka musíte řešit sami. A tak dělíte svůj čas mezi dítě a práci. Ano, měla jsem sice na pomoc chůvu a syn se mnou jezdil do kanceláře, kde měl svůj pokojík, a tím pádem jsem byla vlastně celý den s ním. Ale představte si to také tak, že v noci nespíte, protože děti se budí každé 2-3hodiny. A ráno ani přes den to nemáte šanci dospat, vzhledem k tomu, že vstáváte a musíte vypravit sebe i dítě do kanceláře např. na poradu. Takže ne, opravdu to jednoduché nebylo. Když syn povyrostl, kombinovala jsem chůvu, babičky, jesličky a následně školku. Syn je skvělé, spokojené a samostatné dítě. Vše jsem organizovala tak, abychom to oba bez újmy zvládli.

…a ještě jeden příběh

Pokud by někdo chtěl slyšet příběh ženy „nepodnikatelky“, protože by si přeci jen stále říkal, že jsem na takovou organizaci věcí měla lepší podmínky tím, že o věcech přímo rozhoduji, tak tady je jeden přímo z naší firmy. Naše kolegyně z Talenticy se chtěla vrátit na částečný úvazek dříve a společně jsme to vymyslely. Pro svého syna nejdříve našla soukromou školičku. Dohodly jsme poloviční úvazek a flexibilitu i pro práci z domova, když byl syn třeba nemocný. Když mu později byli 3 roky a nevzali ho napoprvé do státní školky, napsala jsem několik dopisů ředitelům školek. Prosila jsem je, aby jejího syna přijali, protože jeho maminku potřebujeme v práci. Vyšlo to! A z kolegyně se stala opět jedna z nejlepších konzultantek v Talentice, stejně tak, jako tomu bylo před jejím odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Základem všeho je zájem a chuť pracovat

Kdo zkrátka chce, cestu si najde. Proto mám ráda jedno přísloví, které říká: „Kdo nechce hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby.“ A tak to zkrátka vidím já. Ženy by se měly, dle mého názoru, snažit vracet do práce mnohem dříve. Nevznikala by pak tak velká propast mezi mužskou a ženskou zaměstnaností. Zároveň by se eliminovaly rozdíly v platech i v počtech míst v managementu firem. Pokud se přístup žen v tomto směru nezmění (mateřská a rodičovská dovolená budou i nadále běžně čerpány v plné výši), pak si nemohou stěžovat na to, že se jim špatně vrací do práce, mají hůře placené místo nebo že si práci po návratu z rodičovské vůbec nemohou najít.

Koneckonců i českému trhu práce by více lokálních pracujících pomohlo. Pro jeho posílení se aktivně řeší cizinci, generace 50+. Tak proč nemotivovat i více žen, aby se vrátily dříve? Tady máte 2 životní příběhy, které dokazují, že se to zvládnout dá. Jen to chce se trochu přemoci a na čas vystoupit ze své komfortní zóny.

Pokud si ale říkáte, že Vám to nestojí za to přemáhání, pak mám pro vás jednu radu na závěr – změňte svou práci, profesi nebo přístup. Bez toho to skutečně smysl nedává.

A jak to vidíte vy? Těším se na Vaše názory!

Darina 

 

 • B.

  Nemohu nez komentovat. Jsem doma se tremi detmi ve veku do ctyr let. Pracovne jsem byla vzdy velmi schopna, s detmi doma trpim a den s detmi je pro mne 20x narocnejsi, nez den ve velmi odborne a kvalifikovane praci. Podobne to maji i lide, kteri se obcas z prace uvolni a me deti hlidaji, abych ja mohla trochu narazove pracovat. Deti jsou teror, je to vic nez prace. Samozrejme, ze je miluji. Podobne to maji i velmi kvalifikovane a velmi inteligentni zeny, ktere potkavam na piskovisti. Kdybychom byly line, tak bychom se na to vykaslaly a sly do prace, tam se clovek muze realizovat, dat si v klidu kavu, citit se jako clovek, nikdo cely den nedela bordel a nejeci, veci muzete promyslet a dospele organizovat po svem. Take nesouhlasim se soucasnym nastavenim materske, opravdu neumoznuje zenam vratit se do prace, kde by si mohly od deti odpocinout a byt psychicky zdrave atd. Bylo by urcite mene rozvodu. Ale vase dikce je naprosto neprijatelna a bezohledna. Neprijatelna proto, ze je (zrejme nevedome) macisticka a reprodukuje muzske neuvedomele stereotypni postoje, jez se napriklad v severskych zemich vyborne meni zavadenim otcovske dovolene (tudiz i muz vidi organizacni naloz projektu zvaneho funkcni rodina ve 21
  stoleti) – a bezohledna je proto, ze nemysli na zeny v jinych nez business profesi a pritom utoci libive na vsechny. Kdo v CR nechce delat business, soukromou skolku si vetsinou nezaplati. Kdybych ve svem milovanem oboru mohla cestne (sic!) pracovat a vydelavat dost penez na skolku, hned bych to delala, bylo by to uzasne. A jelikoz patrim ke schopnejsi a vzdelanejsi casti spektra, dokazi si predstavit, ze zena s podprumernym platem a prumernymi schopnostmi nemuze mit duvod se v dnesnim systemu vracet drive, nez dostane dite do skolky. Proto jeste neni spatna ona, ale system, ktery skolky nezajisti. Take jsem zila v zahranici a myslim si, ze deti ve skolce jsou na tom lepe nez doma casto s frustrovanou matkou. Ale je jen malo oboru, ve kterych je mozno to v cr skloubit financne. Problem je systemovy, v tom mate pravdu, ale utokem na zeny to nespravime, uz ted na tom nejsou nejlepe. Ze mate to stesti a bavi vas to, co to utahne, je skvele, ale nejsou vsichni lide stejni.

  • Darina

   Dobry den, dekuji za komentar. Souhlasim s Vami, ze je v CR aktualne neco systemove spatne – neni dostatecna podpora ani ze strany statu ani od zamestnavatelu. Zabehle postupy se tezko meni, ale zmena je nutna. Svuj clanek jsem nemela v umyslu brat jako utok na zeny. Na druhou stranu si myslim, ze je nutne, aby zmena prisla prave od zen. Vas pristup je mozna jiny a s tremi detmi je to skutecne tezke pracovat, tomu plne rozumim. A ano kazdy take nema takovou profesi, ktera se da delat nejakym zpusobem na castecny uvazek anebo flexibilne. Nicmene je spousta zen, ktere by si to zorganizovat mohly, ale nechce se jim. Neresi to, zustavaji dlouha leta doma, protoze tak to je v nasi spolecnosti bezne a dokonce i ocekavane. A pak to maji velmi tezke s navratem do prace a jsou nastvane na system i zamestnavatele. Je to trochu zacarovany kruh. Myslim si, ze pokud by bylo standardem mit rodicovskou kratsi dobu a byla by zavedena praxe castecnych uvazku, prospelo by to ve finale vsem – matkam, detem i trhu prace. Kazde dite je tak stastne, jak stastna je jeho matka. At uz je s nim doma nebo v praci. Kazdy mame moznost si vybrat cestu, ktera mu vyhovuje nejlepe a ve kterou veri. Hezky vecer, Darina

 • Petra Čermáková

  Nesouhlasim s Vasim nazorem, ze v ČR je delší rodičovská kombinací určité lenosti, vlastniho pohodlí a nezájmem o svou profesi. Jsem doma s detmi čtvrtý rok a budu ještě jeden rok. Pracovala jsem nekolik let jako obchodní reprezentant a prace me velmi bavila a snazila jsem se ji dělat na 100%. Zrovna tak se ted snazim venovat i svym detem a hodlam jim dát co nejvice mého času a lásky. Protoze pak uz budu jen pracovat a na děti tolik casu nebude. A ze bych s nimi byla tolik let doma jen z urcite lenosti ci nezajmem o svou profesi, je opravdu blbost.

  • Darina

   Zdravim, Petro, diky za komentar. Dlouha rodicovska je v CR standard, ktery ja povazuji za nestastny. Stat ani zamestnavatele jdou zmene naproti, ale jde to pomalu. Je to jen otazka casu, kdy to bude zmena nezbytna, aby nase zeme zustala dale konkurenceschopnou. Doba se meni, je velmi rychla a meni se i pristup k praci. V budoucnu se bude daleko vice prolinat zivot soukromy s praci a naopak. Pokud je neco dnes standard a jsme na to zvykly, nemusi to byt nutne spravne. Vubec nepopiram to, ze deti potrebuji pohodovy domov a mamu nablizku. Pouze oteviram evidentne palcivou otazku o tom, proc je nutne byt doma radu let a zdali by nebylo lepsi zvazit i tu variantu, ze se da jit do prace driv, aniz by tim deti jakkoliv trpely. Nabidka zkracenych uvazku se zlepsuje a moznosti pomoci s hlidanim jsou take na vzestupu. Co ale zbyva je zmenit uvazovani zen a zabehle koleje. V rade statu je normalni rodicovska do 1 roku veku ditete, tak proc by to melo byt nutne spatne? Mejte se fajn, Darina

   • Petra Čermáková

    To, ze v řadě států je rodičovská dovolená do 1 roku dítěte, pro mne neznamená, ze tato varianta je správná!!! Je spousta věcí, které se zavádí a dělají jinak nez tomu bylo dříve , ovšem ne vzdy se ukáže a potvrdi, ze jsou tyto změny správné!!!!!!!

 • Zuzka

  Dnes poprve mi to neda a pridavam na siti prispevek do diskuze. Moc by me zajimalo, zda jste clanek napsala v danem duchu, protoze v to verite, nebo jde o provokaci s cilem na firmu upozornit.
  Jsem na rodicovske dovolene a musim rici, ze je starost o dite pracnejsi a namahavejsi nez moje predchozi prace. O lenosti tak opravdu nemuze byt ani rec. Predchozi prace pritom byla pomerne narocna pozice specialistky pro mezinarodni firmu, kde se na pracovni dobu moc nehledelo a prioritni ukoly mi pristaly na stole temer kdykoliv, takze sbohem cviceni, divadlo, … rychle to udelat. Rada bych se zapojila zpet, ale nemohu byt k dispozici neustale a tak neni zajem. Par hodin mesicne praci z domu je spise konicek, vic nedostanu. Do prace jsem dojizdela, obvykle v sedm odjezd, v pul seste navrat. Dite chodi spat v sest hodin. Opravdu se vam zda, ze by bylo vhodne se vratit do zamestnani? Ma cenu si poridit dite, kdyz bych je videla pul hodiny rano a pul hodiny vecer? Vychovavala by ho prakticky skolka a babicka.
  Kdyby byla moznost chodit na polovicni uvazek a existovala skolka, verte ze bych se moc rada zapojila zpet, neztratila kontakt s profesi a zaroven se mohla venovat diteti. Ale neni. A proto bych byt vami plosne nekazala o lenosti a pohodlnosti ceskych zen.

  • Darina

   Dobry den, Zuzko, dekuji za Vas komentar a nazor. Clanek jsem napsala, protoze verim tomu, co v nem uvadim a zaroven protoze jsem skutecne chtela vyvolat diskuzi, ktera si myslim v Cechach chybi. Bavit se o materske a rodicovske jakoby bylo tabu podobne jako tomu je na tema mzdy. Jsme presvedcena o tom, ze to, ze je zena na rodicovske bezne nekolik let, neprospiva nikomu – ani ji, ani diteti ani trhu prace. Mate pravdu v tom, ze nabidka zkracenych uvazku je zatim stale slaba, nicmene se to zlepsuje a je potreba tomu jit take naproti a dostat zamestnavatele trochu pod tlak. Maloktery zamestnavatel Vas nevyslechne, pokud prijdete s konkretnim planem. Pracovat s detmi na zkraceny ci flexibilni pracovni uvazek se da. Nabidka skolek i pro deti mladsi 3 let se take zlepsuje.Myslim si, ze zkratka my zeny, pokud tomu pujdeme naproti, tak se postupem casu zmeni zabehle stereotypy a jsem presvedcena o tom, ze bude za par let naprosto normalni s detmi pracovat a prace se bude daleko vice prolinat s volnym casem nez je tomu doposud. Jako majitelka firmy, ktera zamestnava dalsich 30 lidi, jsem nemela na vyber. Bud udrzim firmu v chodu i s detmi anebo ji zavru a pripravim lidi o praci. A verte mi, ze to rozhodne jednoduche neni to zorganizovat tak, abych mohla byt co nejvice se svymi detmi a zaroven dal ridila firmu. I na tuto odpoved jsem si musela najit cas a psala jsem ji na etapy, protoze jsem odbihala k 2 mesicni dcerce. Mejte se krasne a drzim palce, at se Vam v budoucnu navrat k vasi profesi podari co mozna nejlepe! Darina

 • Zdeněk T.

  Přemýšlíte jen nad tunelově-viděným problémem a fascinací sama sebou. Podezíráte ženy na mateřské, že chtějí rujnovat stát nebo nepřispívat k jeho blahu. Téma je daleko komplexnější. Ženy, které mají volnost a know-how vydělávat lowe, samozřejmě krátkou nebo nulovou mateřskou využívají.