Jak technika pomáhá lidem

11. 9. 2018|  Ze světa techniky

Obrázek k článku

Čtyři příklady technického vývoje zaměřeného na potřeby nemocných i zdravých lidí, aneb důkaz, jak technika pomáhá lidem.

Vývoj umělých srdcí

Nadějí pro pacienty s nemocným srdcem, kteří se nemohou dočkat vhodného dárce, je vývoj umělých srdcí, technických napodobenin srdečního svalu. Vymyslet a zkonstruovat srdce, které by po pracovalo dlouhou dobu bez přerušení, aniž by způsobovalo infekce nebo krevní sraženiny, je neuvěřitelně složité. Velmi jednoduché umělé srdce s jediným pohyblivým dílem vyvíjí tým z Oregon Health and Science University. Čím víc dílů umělé srdce má, tím víc věcí se může pokazit, a proto tým nahradil oběsrdeční komory jedinou titanovou trubicí. V ní se sem a tam pohybuje dutá tyč a vhání krev do plic, kde se okysličí a rozvádí kyslík po celém těle. První prototyp srdce byl zkoušen na kravách a nebyly zaznamenány žádné problémy ani vedlejší účinky Menší verze srdce vhodné i pro desetileté děti bude na zkoušku na tři měsíce implantována do ovcí. Jestli půjde vše dobře, bude umělé srdce do pěti let možné voperovat do člověka.

Umělé srdce při zkouškách v univerzitní laboratoři v Oregonu pumpuje jen vodu. Bude-li zařízení zkoušeno na člověku, nahradí se gumové trubice biokompatibilními.

Exoskelety pro lidi s poraněnou míchou

Robotické exoskelety, neboli vnější kostry, jsou zkonstruovány tak, aby podporovaly člověka v pohybu a dodávaly mu sílu. Původně byly vyvinuty pro armádu – vojáci díky nim získávají sílu a výdrž. Postupně tito pomocníci pronikají také do průmyslu a zdravotnictví.

Pracovníci ve výrobních linkách nebo ve skladech si oblékají exoskelety, speciálně navržené k tomu, aby podporovaly zvedání rukou. Jak se takový exoskelet používá, ukazuje video z montáže automobilů Ford: https://www.youtube.com/watch?v=RE31Xew9SLk

Velmi složitý exoskelet je vyvíjen pro pomoc lidem s poraněnou míchou v rámci evropského výzkumného projektu Symbitron. Exoskelety napomáhají aktivaci neuromuskulárního systému a zlepšují regeneraci pohybových funkcí.

Exoskelet firmy Comau pomůže s těžkou prací.

Sportovní vůz vytištěný na zakázku

Uším automobilových fanoušků jistě zalahodí zpráva, že kalifornská mladá společnost Hackrod chystá revoluci ve výrobě dopravních prostředků. Zaměřila se na sportovní vozy, které chce vyrábět 3D tiskem. Tím se velmi zjednoduší cesta od návrhu po dodání vozu. Zájemce si na obrazovce sám navrhne svůj vysněný vůz a jediným stisknutím tlačítka jej odešle do výroby. Zatím je to jen představa, odborníci firmy Hackrod ji však pilně uvádějí v život za pomoci softwaru od společnosti Siemens.

La Bandita – první prototyp sportovního vozu kategorie speedster se již tiskne na 3D tiskárně velikosti garáže.

Doručování balíků a dopisů na elektrických tříkolkách

Jak doručit každý den dopisy a balíky do městských center s úzkými ulicemi a pěšími zónami a nezatěžovat přitom prostředí hlukem a smogem? Řešením jsou elektrické tříkolky, vybavené pohonným systémem eBike od společnosti Continental. Elektromotor o výkonu 250 wattů získává energii z 48 voltové baterie a doručovatel ujede na jedno nabití baterie až 60 kilometrů. Baterie je využívána velmi účinně, protože napájení se řídí podle skutečného krouticího momentu, který je měřen snímačem. Nákladní tříkolka váží 38 kg, takže doručovatel může pohodlně vést pěšky. Ve zkušebním provozu jsou elektrické tříkolky v pěti španělských městech, Madrid, Seville, Málaga, Cordoba and Granada.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím