IT – Výzva a oblast neustálých změn

4. 9. 2015|  Ze světa techniky

Obrázek k článku

Trh práce se neustále rozvíjí a objevují se nové obory i pozice. My jsme se rozhodli podívat se blíže na velmi širokou a nepředvídatelnou oblast informačních technologií. Kdo je vlastně takový „ajťák“? Čemu se věnuje? Na jakých projektech pracuje a jak se vůbec ke svému povolání dostal?                                                                                                                                

 

V následujícím blogu se Vám pokusíme, za pomoci rozhovorů se sedmi vybranými IT odborníky, přiblížit svět, ve kterém se mluví HTML jazykem.

Na začátek nás zajímalo, kdy se dotazovaní poprvé začali zajímat o informační technologie. Většina uvedla za klíčový mezník střední školu s tím, že některé z nich zaujala výpočetní technika již jako předmět na základní škole, kdy se učili jednoduché postupy ve Wordu či základy Excelu. Svůj zájem pak rozvíjeli většinou sami metodou pokus omyl, jak uvádí například Bussines Analyst David Skála, případně studiem daného oboru na střední či vysoké škole.

Vzhledem k tomu, že prostředí internetu je vysoce konkurenční, je potřeba se neustále vzdělávat a sžívat se s novými technologiemi. To za pomoci nejrůznějších školení, workshopů, tématických konferencí či, jak už bylo zmíněno, vlastními silami prostřednictvím webinářů nebo setkání s kolegy z komunity.

Zajímalo nás také, co dotázané na oboru IT nejvíce baví. Jsem nadšenec do hardwarových a softwarových záležitostí“ říká vývojář Tomáš Štětina. „Je to hra – existuje nějaký problém a člověk ho musí umět vyřešit. Těch způsobů, jak ho vyřešit, je bezpočet.“ uvedl David Skála. „Na oboru IT mne kupodivu nejvíce baví práce s lidmi, kteří si nedokáží poradit ve směru, kterému rozumím, a já jim mohu v tomto ohledu pomoci.“ dodává IT technik Michal Linhart. Obecně lze říci, že respondenty na oboru přitahuje jedním slovem změna. Technologie se neustále zlepšují a na to je třeba reagovat, učit se pracovat s novými programy či v jiném prostředí.

Co se týče používaných technologií, zmiňme například známé HTLM či JAVA, CSS, PHP, MySQL a Oracle. Že Vám tyto zkratky nic neříkají? Pro vysvětlení přidáváme malý slovníček.

HTML (HyperText Markup Language) – jazyk užívaný pro tvorbu www stránek, který umožňuje publikaci textů na internetu

JAVA – objektivně orientovaný programovací jazyk

CSS (Cascading Style Sheets) – tzv. Kaskádové styly – kolekce metod pro grafickou úpravu webových stránek

PHP (Hypertext Preprocessor) – programovací jazyk určený pro programování dynamických webových stránek a pro tvorbu aplikací

MySQL, Oracle – multiplatformní databázový systém s velice pokročilými možnostmi

O tom, jak je oblast IT široká, jsme se přesvědčili v odpovědích na otázku, zda si dotazovaní vzpomenou, na jakém nejzajímavějším projektu měli možnost pracovat. „Určitě to jsou projekty z oblasti DataMiningu a APS.“ uvádí IT konzultant Karol Mlynarčík. „Zajímavé byly některé projekty na VŠ jako třeba 3D hra nebo síťová aplikace.“ dodává senior PHP vývojář Tomáš Koblížek. Správce systémů Microsoft, Jan Budař, nejraději pracuje na projektech úplně od píky: „Nejzajímavějším projektem pro mě doposud zůstává Národní ústav duševního zdraví, kde jsem budoval datové centrum téměř na „zelené louce“.“ David Skála nám potvrdil, jak je důležitá informatika v bankovním sektoru, kde měl možnost podílet se na managementu řešení pro efektivní generování smluv, výpočtů úvěrových rizik nebo integraci řešení pro výpočty kreditního rizika. Pozadu nezůstává ani záliba ve vývoji počítačových her či telefonních aplikací.

Jakožto personalisté jsme byli samozřejmě zvědaví, jak tito odborníci postupovali při hledání zaměstnání. Zda využívali pracovní portály, personální agentury nebo spíše sázeli na reference a osobní kontakty. V této otázce se všichni shodli na tom, že v současnosti spoléhají spíše na osobní kontakty a známosti z oboru. V minulosti však hledali práci i přes pracovní portály nebo personální agentury. „Práci jsem hledala všemi možnými způsoby – nejvíc se mi osvědčily osobní kontakty a doporučení, ale podařilo se mi sehnat práci i přes personální agenturu. Pokaždé je to jiné.“ tvrdí IT konzultantka Viera Mlynarčíková.

A jaká jsou hlavní kritéria při výběru nového zaměstnání?

Screen Shot 2015-09-02 at 12.01.15

Jelikož se na druhém místě umístilo kritérium pracovních výhod, zjišťovali jsme, jaké benefity jsou mezi dotazovanými nejpopulárnější. Objevovaly se již tradičně stravenky, dny dovolené navíc, možnost home office, sick days či lístky na nejrůznější kulturní a sportovní akce. Zajímavá byla odpověď Lead Developera Davida Pilného, který z benefitů nejvíce oceňuje akcie firmy.

Jak se “perete” s informačními technologiemi Vy? 

Hledáte-li práci v oboru, podívejte se na naše pracovní nabídky. Těšíme se na spolupráci! 

 

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím