HR ve výrobní firmě očima Jana Michalce

16. 1. 2015|  Rozhovory a Průzkumy

Obrázek k článku

Řízení lidských zdrojů ve výrobní společnosti je velmi zajímavým a specifickým pracovním odvětvím. V čem je vedení zaměstnanců a jejich samotný nábor odlišný oproti jiným typům firem? Proč pracovat v HR a jaká je firemní kultura v mezinárodní společnosti? Speciálně pro vás jsme se na tyto a spoustu dalších otázek zeptali HR Business partnera společnosti Bobcat, Jana Michalce.

1c1f529Jaké vzdělání a praxi by měl mít člověk pracující v HR? Jakou jste vystudoval školu? Kde jste pracoval před nástupem do společnosti Bobcat?

Vystudoval jsem vysokou školu se specializací na lidské zdroje. Co se týče praxe, tři roky jsem se věnoval konzultační činnosti. V současnosti již přes šest let pracuji u společnosti Bobcat, od března 2012 na pozici HR Business Partner.

Někdo už od dětství ví, že chce být policistou, lékařem, popstar a podobně, a opravdu se jím stane. Byl to i Váš případ? Kdy jste se rozhodl působit v HR a proč jste si vybral právě tuto profesi?

Nebyl. V dětství jsem chtěl pracovat spíše v dělnických profesích, kancelář mě nelákala. Pro dráhu HR jsem se rozhodl během studia, protože mi oblast HR přišla (a stále přijde) zajímavá z důvodů všestrannosti a možnosti pozitivně ovlivňovat prostředí v celé společnosti.

Jak dlouho působíte ve společnosti Bobcat? Vzpomínáte si na své přijímací řízení? Co Vás na společnosti zaujalo?

Ve společnosti Bobcat pracuji více než 6 let. Lákala mě představa výrobní firmy se silným “brandem”. Na výběrové řízení si vzpomínám velmi dobře, měl jsem o pozici v Bobcatu velký zájem a jsem rád, že jsem dokázal přesvědčit vedení, aby vybralo mě. Prostě si to sedlo.

Jakou část své práce máte nejraději a proč?

Zajímá mě hlavně výběr a rozvoj zaměstnanců, práce s talenty, personální marketing a budování silné firmy v očích potencionálních zaměstnanců.

Víte, přibližně, kolik pohovorů s uchazeči jste již absolvoval?

Řekl bych, že to bude více než tisíc.

S jakým nejkurióznějším kandidátem či přijímacím procesem jste se během své praxe setkal?

Bylo jich víc, ale budu raději diskrétní.

Jaká specifika má vedení lidských zdrojů v technologických/ výrobních firmách?

Myslím, že to máme všichni personalisté v tomto oboru stejné – množství a kvalita uchazečů na specializované pozice. U nás ve společnosti vidíme cestu v Talent Managementu studentů technických oborů na vysokých školách. Jako konkrétní příklad uvedu velmi úspěšný koncept tzv. studentské kanceláře, kterou jsme před 5ti lety otevřeli v Praze na Andělu. V této chvíli zaměstnáváme 25 studentů, kteří již v rámci svého rozvoje spolupracují na konkrétních konstruktérských vývojových projektech Bobcat strojů. Spousta absolventů se již stala našimi kmenovými zaměstnanci.

Jaká jsou specifika práce/firemní kultury v prostředí mezinárodní společnosti?

První, co mě napadá, je globální propojenost všemožných firemních systémů. Nicméně firemní kultura je pokaždé jiná i v rámci globálních firem (a opravdu to souvisí s tím, jak se zaměstnanec ve firmě cítí, jak ji vnímá, jak prezentuje firmu navenek, apod. – což je jedna z částí, která v důsledku ovlivňuje vnímání firmy svým okolím).

Jak vnímáte současnou situaci na trhu práce v České republice?

Rozhodně oceňuji, že je v ČR mnoho zajímavých průmyslových a technologických firem, které vyvíjejí a vyrábí produkty s vysokou přidanou hodnotou. Díky tomu pracovní trh nabízí uplatnění pro hodně schopných a talentovaných technických odborníků. Tím pádem vzniká velmi konkurenční prostředí na pracovním trhu, kdy poptávka po odbornících převyšuje nabídku. Firmy, které chtějí přilákat velké množství odborníků, na sobě musí neustále pracovat. Na druhou stranu požadavky zaměstnavatelů jsou relativně vysoké a netýká se to jenom samotných technických znalostí, ale schopnosti kandidátů dobře komunikovat, jak v češtině, tak v cizích jazycích.

Jakou máte zkušenost s náborem čerstvých absolventů VŠ? Jsou nějaké klady/zápory, které je možno vyzdvihnout/poučit se z nich?

Téměř absolventy nenabíráme. Pro nás jsou zajímaví studenti, kteří u nás získají praxi během studia na VŠ. Většina těchto studentů se po dokončení VŠ stává našimi zaměstnanci.

Na co by se měly vysoké školy ve svých studijních programech soustředit?

Firmy i školy by mohly projevit vetší aktivitu pro vzájemnou spolupráci, jak v otázce praxe studentů, tak například, co se týče vhodných výukových programů dle dlouhodobých trendů na trhu práce. Konkrétní příklad, který vidím v naší společnosti: Na trhu je nedostatek technologů svařování. Byť je to velmi zajímavá, odborná ale i dobře placená práce.

Co byste všeobecně poradil uchazečům o zaměstnání? Na co si dát při pohovoru pozor, čemu se vyhnout a co naopak zdůraznit? Jaká jsou Vaše kritéria při výběru budoucích Bobcat zaměstnanců?

Důležitá je příprava. Uchazeč o zaměstnání neudělá chybu, když si trochu přečte něco o neverbální komunikaci. To rozhodně není na škodu.

Rozhodně doporučuji si o firmě zjistit maximum informací. Každá firma je trošku ješitná a ráda slyší, že lidé o firmě ví, vědí co dělají a ví, že jsou dobří.

Jak hodnotíte trh personálních agentur v Čechách? V čem podle Vás spočívají výhody při spolupráci s agenturou?

Pro mě osobně je důležité vědět, že konzultant rozumí pozicím, které nabírá. Za druhé je to kvalita kandidátů – ta je daleko důležitější než kvantita. Jeden vhodný kandidát je samozřejmě daleko lepší než neustálé posílání nevhodných kandidátů, což zatěžuje neefektivitou obě strany.

Pro mě je personální agentura partnerem, kde se navzájem také obohacujeme o informace z pracovního trhu. Preferuji spolupráci s minimem personálních firem a oceňuji osobní přístup a znalost našeho prostředí.

Talentica tato kritéria rozhodně splňuje.

Věděli jste, že? 

Historie značky Bobcat sahá už do roku 1947, kdy v americké Severní Dakotě ve městě Gwinner založil E. G. Melroe společnost Melroe Manufacturing Company. O jedenáct let později zde byla spuštěna výroba stroje Bobcat model M-200. Mezi roky 1995 a 2007 byla společnost Bobcat součástí celosvětové firmy Ingersoll Rand, která ji v roce 2007 prodala korejské firmě Doosan Infracore. Ve stejné době byl v Dobříši u Prahy otevřen nový Bobcat závod na výrobu kompaktních bagrů a nakladačů. Loni společnost otevřela nové inovační centrum, které je součástí dobříšského areálu skládajícího se z výrobního závodu, školícího centra a nově i tohoto inovačního centra. Inovační centrum podporuje působení Bobcat v EMEA regionu a zároveň je nedílnou součástí globální technologické a inovační sítě Doosan. 

(zdroj: http://www.bobcat.cz)

Screen Shot 2015-01-07 at 14.08.59

Náš konzultant Milan (vlevo) s Janem Michalcem na prohlídce v Bobcatu

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím