Gaudeamus igitur. Jsem absolvent, ale co dál?

22. 6. 2015|  Rady a tipy pro uchazeče

Obrázek k článku

Vítejte u červnového blogu. Ten dnešní bude pro vás všechny, co jste na konci studií a začínáte se rozhlížet po první práci.

Hned na úvod vám řeknu, že přesně vím, jak se cítíte. Jste nervózní, máte strach z nového a zároveň se tak trochu snažíte nic neřešit. Tento pocit jsem měl i já jako absolvent. Po celou vysokou školu jsem tak nějak pracoval a svůj životopis jsem neřešil. Najednou však držím v ruce inženýrský diplom, inkoust od podpisu rektora ještě nestačil zaschnout a ode mě se očekává, že začnu pracovat. Já? Já, co jsem polovinu vysoké protancoval v baru. Skončilo počítání drobných na strahovských kolejích a pečení brambor s cibulí, jen aby zůstalo na skleničku v baru. Už na nás ťukají ty malé zelené potvory – složenky. Tak tedy pojďme do světa!

Začněme tím, že víme, co je to životopis. Ale POZOR, staré středoškolské CV už fungovat nebude. Je na čase ho poupravit.

CV by mělo být úhledné, výstižné a něčím jedinečné. Zmiňte vše, čemu jste se během vysoké školy věnovali – spolky, senáty, brigády. Chce to dospěláckou emailovou adresu – už nikdy žádná veverka234cmuq@volny.cz, ale raději jméno.příjmení@emailposkytovatel.com.

Ano, já vím, kouzlo sociálních sítí je silné, ale když fotka do životopisu, tak seriózní a ne z diskotéky či v plavkách a slunečních brýlích.To jsem už, jako konzultant, v CV viděl několikrát.

Dále sepíšeme vzdělání, téma diplomky, nějaké profilové předměty a jdeme na praxi. Pokud jste vedle vysoké školy pracovali na brigádách – NAPIŠTE TO. Pokud jste byli dobrovolníky nebo členy školního senátu– NAPIŠTE TO! Pěkně chronologicky pod sebe od nejnovější po nejstarší položku.

Další klíčovou věcí jsou jazyky. Alespoň jeden ovládáme na nějaké úrovni téměř všichni. Nepodceňujte se a do životopisu uveďte raději středně pokročilou znalost než jen mírně. 

Následují vaše hobby nebo mimopracovní aktivity. Doporučuji být střídmý a vypsat jen TOP věci, které vás opravdu vystihují.

Tím máme CV dokončené a jdeme na pohovor.

Prosím Vás, žádné krátké kalhoty, žabky, odřené boty a podobně. Zvolte jemné, decentní oblečení, tím nic nezkazíte. Pokud se hlásím do banky, obleču se formálně. Absolventům technických škol bych poradil například tuto kombinaci – černé lakované boty, tmavší rifle, k tomu košile se sakem a je to.

Znovu připomínám, že ačkoli jste technici, musíte se domluvit minimálně anglicky. Bez toho to prostě nejde. V téměř každé společnosti je nutná znalost minimálně B1 úrovně. Pokud si tedy nejste jistí, že dokážete reagovat v cizím jazyce, vytáhněte staré učebnice, příručky pro samouky nebo zabrouzdejte po internetu a procvičujte, co to dá. Mně se osvědčily konverzace přes Skype, pěkně jsem se rozmluvil.

A je tu samotný pohovor. Na začátku vždy podejte a pevně stiskněte ruku protistraně. Při konverzaci se dívejte do očí a neuhýbejte pohledem, i když na vás personalista vytáhne nepříjemné otázky. Takových pohovorů ještě bude. Mně osobně se stávalo, že každý druhý pohovor byl katastrofa, ale jednou ta příležitost prostě přijít musela.

Snažte se být v pohodě a usmívejte se. Buďte upřímní a sami sebou. Nikdy se nepodceňujte, když se Vás zeptají na neúspěchy, přiznejte je a řekněte, že jste se z nich poučili, to protistrana ráda slyší.

Na pohovoru se personalisté techniků velmi rádi ptají na konkrétní věci ze studií. Nastudujte si charakter pozice, informace o společnosti, do které se hlásíte, a v neposlední řadě také diplomku. Budou se vás ptát na detaily. Ptali se i mě, jakožto absolventa Kvality produkce ve výrobě, a znalosti ze školy mi padly vhod. Že si už nic nepamatujete? Tak skripta do ruky a vesele pojďme opakovat již naučené znalosti.

Na konci pohovoru poděkujte a dodejte, že to bylo příjemné setkání. Doma ještě napište e-mail s poděkováním za čas a příležitost, která vám byla poskytnuta. No a nezbývá nic jiného než doufat, že to vyjde. Věřte mi, na tu pravou práci se čekat vyplatí, protože být spokojený v zaměstnání je 60% úspěchu.

A co na závěr? Milí absolventi, čeká vás náročný přechod ze školy do zaměstnání. Ale nemějte strach, jakmile si vše osvojíte a přijde první výplata, bude vás to bavit. Poznáte nové přátele a výzvy. Budete neustále růst a rozvíjet se. Všechno má svůj čas, nikdy se nevzdávejte. Pokud jste v práci nespokojení, nebojte se o tom mluvit. Držím Vám palce a věřím, že ten přechod zvládnete.

Ivan Guliš

Pomohl Vám tento blog? Řešili jste nebo řešíte jakožto absolventi podobné problémy? Hledáte si první “opravdovou” práci? Podívejte se na naše nabídky

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím