Boj o ajťáky z pohledu IT recruitera

30. 10. 2019|  Ze světa techniky

Obrázek k článku

45 firem v Čechách a na Slovensku, devítičlenný tým specialistů, 170 otevřených pozic a okolo 20 spokojeně zaměstnaných uchazečů každý měsíc. To je ve stručnosti naše IT oddělení, které se od svého vzniku v únoru 2019 neustále rozrůstá a zdokonaluje. Jinak by to ani nešlo, říká Team Leader Jan Hubinský, o ajťáky je boj a my nesmíme usnout na vavřínech.

Koho aktuálně IT firmy hledají?

Stagnující nízká nezaměstnanost (2,7 %)[1] a obrovská převaha nabídky pracovních míst nad poptávkou. Fakt, který platí pro IT dvojnásob. V současné době jsou na trhu nejžádanější technologie Java a C# (.NET), což je způsobeno především poptávkou velkých tržních konzumentů v sektoru bankovnictví a telekomunikací. Tomu odpovídá i aktuální nabídka našich volných pozic, ve které převažuje oblast Developmentu. Jedná se konkrétně o programátory, testery, analytiky či konzultanty.

Kdo bere nejvíc?

Vysoká poptávka po Javistech a C# vývojářích napovídá, že tito zkušení programátoři budou patřit mezi finančně nejlépe ohodnocené ajťáky. Je jich málo a každý je chce, jednoduchá rovnice. Na druhé straně stojí ti, co umí něco, co nikdo jiný neumí. Třeba takový programátor ovládající jazyk GO, senior SAP 4 Hana[2] architekt nebo techničtí či procesní specialisté na oblast Cybersecurity, těch je na trhu opravdu málo a nezřídka kdy se jejich mzda pohybuje i nad hranicí 130 tisíc korun.

Na co IT firmy lákají?

Ideální je, když se sejde kombinace dobrého projektu, zajímavého finančního ohodnocení a lokality. Když se k tomu jedná o prestižní firmu, která je v IT rybníčku zajímavá, máme téměř vyhráno. Ale jak už to tak bývá, ne vše je ideální a tak přicházejí na řadu benefity. Obecně vyhrává neotřelost a originalita. Možnost využití HW laboratoře či nabídka estetických zákroků pro sebe či rodinu? To jako třešnička na dortu ke všem běžně nabízeným benefitům (stravenky, sick days, home office apod.).

Work-life nebo Life-work

A co podle našich zkušeností ajťáci opravdu ocení? „Pomineme-li v první řadě lákavou náplň práce a finanční ohodnocení, setkáváme se v IT stále častěji s fenoménem, který bych nazval life-work balance,“ vysvětluje IT Team Leader Jan Hubinský. Cílem je stále větší přizpůsobení práce a pracovní doby osobnímu životu. Tomu odpovídá možnost práce z domova, sick days, remote neboli možnost vzdálené spolupráce bez nutnosti docházení do kanceláře či stále populárnější bridge days, tedy dny volna propojující státní svátky a víkendy.

Jehla v kupce sena? Najdeme ji!

IT recruitment je velmi specifický a vyžaduje po konzultantovi nejen skvělou orientaci na trhu práce, ale také odborné znalosti v oboru informačních technologií. Bez toho se v dnešní době neobejdeme. A na jaké pozice se nám nejlépe vyhledává? Stručně řečeno – lépe se hledají takové role, kterých firmy tolik nepoptávají. Obecně se snáze hledají lidé z oblasti OPS (Operations). Jedná se o pozice administrátorů serverů, sítí, aplikací, support lidi apod. „Na druhou stranu neexistuje žádná pozice, která by nešla obsadit. Vždy záleží na otevřenosti mysli, schopnosti naslouchat trhu a dobře nastavené spolupráci mezi námi a klientem,“ podotýká Jan Hubinský. Každý den je pro nás zkrátka novou výzvou, do které vstupujeme se stoprocentním nasazením a motivací! A že to rozhodně není nuda dokazuje i náš oblíbený IT vtip. 

Napadají vás ještě nějaké otázky na našeho IT Team Leadera? Napište nám do komentáře.


[1] Aktuálně k září 2019
[2] Revoluční věc, která napomáhá I4.0 a jeho zavádění do průmyslových/výrobních podniků

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Souhlasím